XnView Pocket

XnView PocketVůbec první článek o mém PDA (respektive MDA) začnu trochu netradičně nikoli jeho recenzí, ale hned představením velmi užitečného prográmku, který zcela bezpochyby patří do každého PDA a navíc se jeho cena pohybuje přesně na čísle nula – jedná se o freeware. Tento prográmek se jmenuje XnView Pocket a slouží pro prohlížení a editaci grafických souborů…

Každý nový majitel zařízení s operačním systémem stojí před důležitým rozhodnutím, zda hodlá za software utrácet tisíce korun (v tomto případě si pořídí opravdu to nejlepší, co jde do daného zařízení dostat) nebo se spokojí s mnohdy horšími alternativami, které však splní svůj účel a jsou zdarma. Někdy však ani není třeba dělat takové rozhodnutí, protože je jednoduše onen prográmek zdarma v pozici toho placeného – je nejlepší. To je přesně případ XnView Pocket.

XnView Pocket

Možná znáte desktopový XnView, který je pravděpodobně nejlepším prohlížečem i editorem obrázků i ostatních souborů pro Windows a snad i pro Linux. Málokdo ale ví, že XnView není jen pro desktopová zařízení, že je i pro kapesní počítače. V sekci Download oficiálního webu jej ale nenajdete, má svůj vlastní web.

Pokud ve vašem PDA běží cokoli z těchto systémů: Pocket PC 2000 (MIPS SH3), Pocket PC 2002/2003/2005 (ARM/XSCALE), Windows Mobile 5-6 můžete si být jisti, že XnView u vás bez problémů poběží. Aby toho nebylo málo, je navíc v našem mateřském jazyce, což se o všech programech rozhodně říci nedá (zvláště o těch zdarma).

Podle oficiálního webu si poradí s těmito formáty:

  • čtení: jpeg/jfif, gif, bmp, png, 2bp, tif, pcx, pbm, pgm, ppm, pnm, psd, tga, ico, crw, cr2, pef, nef, raw
  • zápis: jpeg, gif, bmp, tga, png

Na aplikaci pro kapesní počítač vskutku pestrá nabídka, co myslíte? Za zmínku stojí čtení například nekomprimovaného formátu PSD (Adobe PhotoShop), TIF nebo RAW. Formáty pro zápis jsou pak víceméně standardní a myslím, že budou všem vyhovovat. Při nejhorším je lze uložit vždy bez komprese a následně upravit v PC.

Pro mé Windows Mobile 6 zařízení jsem si stáhl hned první balíček. V mém případě šlo konkrétně o soubor CAB, což je vlastně instalační archiv přímo pro PDA (nakopírujete jej do PDA a z něj program nainstalujete). V nabídce jsou ještě klasické instalátory pro Windows (v angličtině a francouzštině) a věřím, že i s nimi je instalace bez problémů. Po instalaci a prvním spuštění vás uvítá hezká úvodní obrazovka XnView Pocket. Pravděpodobně ještě v angličtině, skvělé ovšem je, že se v nastavení skrývá i naše mateřská čeština, stejně jako u „velkého“ XnView.

XnView Pocket XnView Pocket

Jak je možné vidět z obrázků, XnView Pocket vám po spuštění nabídne několik možností:

  • Prohledávat složku – klasické prohledávání a prohlížení souborů ve vašem PDA (viz druhý screenshot výše)
  • Otevřít Album – otevření alba vytvořeného dříve
  • Vytvořit Album – vytvoří album z obrázků ve zvolené složce, hodí se pro urychlení otevření daného setu obrázků
  • Vytvořit Prezentaci – vytvoří klasické slideshow, včetně efektního efektu pro přechod mezi obrázky 🙂
  • Prohledávat Flash kartu – prohledává složky na kartě a hledá v nich obrázky
  • Změnit Možnosti – skutečně obsáhlé nastavení (jazyk, domovská složka, nastavení prohlížeče, prezentace, tlačítka, asociace souborů,…)

Aby toho nebylo málo, XnView nabízí u každého obrázku možnost jednoduchých úprav. Více než 1000 slov řeknou snad screenshoty:

XnView Pocket XnView Pocket

XnView Pocket XnView Pocket

Závěr

XnView je bezpochyby nejlepším prohlížečem a jednoduchým editorem pro kapesní počítače zdarma. Samozřejmě existují i komerční alternativy, ale proč platit za něco, co můžu mít zdarma, doporučuji všemi deseti…

Hodnocení: rychlost 9/10, přehlednost 10/10, funkce 10/10
Cena: freeware (0 Kč)
Jazyk: čeština
Domovská stránka: http://www.xnviewpocket.org
Autor: Pierre E. Gougelet

Komentářů k příspěvku „XnView Pocket“: 0


  1. Žádné komentáře

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.