WordPress krok za krokem (3. díl): Jak na vzhled webu

WordPress krok za krokem (3. díl): Jak na vzhled webuOd posledního dílu seriálu WordPress krok za krokem nás dělí již skutečně dlouhá časová jednotka a tak právě máte ve svém prohlížeči otevřen díl další. Tentokrát se zaměříme na jednu z věcí nejdůležitějších – vzhled vašeho nového blogu. Povíme si, jak najít vhodný vzhled (synonyma – design, téma, šablona) pro váš WordPress a mimo jiné také to, jak váš WordPress upgradovat (aktualizovat)…

Ať si kdo chce tvrdí co chce, ale jednou z nejdůležitějších, ne-li vůbec nejdůležitější, složkou každého webu je design. Design je tím prvním, s čím přijdou vaši návštěvníci do kontaktu a je tak více než na místě zajistit to, aby už při prvním kontaktu s vaším novým webem neodcházeli s pocitem nechuti pryč. Správný design musí splňovat několik kritérií:

 • musí být jednoduchý a přehledný, informační hodnota webu však musí zůstat zachována
 • musí být něčím odlišný, aby se návštěvníkům uložil do paměti, respektive zrovna do oblíbených v prohlížeči 🙂
 • musí se správně zobrazit nejméně 98% vašich návštěvníků (optimalizace alespoň pro Internet Explorer 6, Internet Explorer 7, Firefox, Operu a Safari + podpora rozlišení od 1024×768px)

Podle výčtu možností jste asi poznali, že najít vhodný design není tak snadné, jak se může zdát. Obvykle je minimálně jeden z těchto bodů radikálně porušen, nejčastěji to bývá bohužel bod poslední, který je bezpochyby nejdůležitější. Spousta designérů v dnešní době upřednostňuje pohodlí před kvalitou a tak například vůbec netestuje své designy ve stále nejpoužívanějším (bohužel) prohlížeči Internet Eploreru 6.

Design Vašeho WordPress blogu může mít dvě podoby. Může to být design zcela unikátní a jelikož je WordPress velmi používaný, vytvořil se kolem něho business jako všude jinde a tak s trochou štěstí není žádný problém najít někoho, kdo vám design na zakázku vytvoří. Samozřejmě to ale není zadarmo a tak pamatujte na to, že za opravdu kvalitní design můžete zaplatit 2000 až 10 000 Kč podle toho, zda se jedná o váš vlastní designérský návrh a chcete jen jeho převedení do kódu a nebo požadujete i návrh designu/loga a případně také podporu některých pluginů.

Druhou, podstatně levnější, cestou je nalezení designu zdarma. Těch naštěstí pro WordPress existuje bezpočet a jejich množství se každým dnem zvětšuje. Kterou cestu si vyberete, záleží zcela na Vás (samozřejmě si klidně můžete vytvořit vlastní unikátní design, ale o tom až v dalších dílech). Pokud zakládáte svůj osobní blog, doporučuji jednoznačně některý z designů zdarma. Pokud ale plánujete blog, který si má uživatel zapamatovat (například propagace firmy,…) je dobré sáhnout po unikátním vzhledu.

Téma zdarma – jaké a kde

Tvorba témat na zakázku není předmětem článku a tak se nyní zaměřím na vyhledání vlastního tématu. Katalogů designů pro WordPress je opravdu mnoho, ale jen několik se dá považovat za opravdu kvalitní. Za všechny se hodí zmínit dva nejpoužívanější:

http://codex.wordpress.org/Using_Themes/Theme_List – oficiální databáze designů pro WordPress. Obsahuje pravděpodobně největší množství témat pro váš WordPress roztříděných do nejzákladnějších kategorií podle počtu sloupců. Daní za obrovské množství témat je samozřejmě to, že se v seznamu vyskytují ne vždy kvalitní kousky (hlavně proto, že je web WordPressu postaven na principu Wiki a může jej editovat – přidat šablonu – kdokoli). Nevýhodou je to, že odkazy na téma vedou přímo na weby tvůrců a tak je někdy obtížné najít přímo odkaz ke stažení a někdy dokonce nefunguje cílový web vůbec.

http://themes.wordpress.net (Theme Viewer) – do nedávna pravděpodobně vůbec nejlepší zdroj témat pro WordPress. Často aktualizovaný a navíc je každé téma možno vyzkoušet na kvalitním demu, které obsahuje všechny důležité věci k detekování kvalitního a odfláknutého designu.

Proč píšu u Theme Vieweru „do nedávna“? Proto, že nedávno došlo k zastavení registrací a možnosti nahrávání témat (toto není velký problém, registrace budou brzy obnoveny) a tak nedochází k aktualizaci ani přidávání nových témat. Větším problémem je ale ukončení podpory tzv. sponzorovaných témat. Sponzorovaná témata jsou témata, u nichž byly odkazy ve footeru (zápatí) prodány třetí straně. Obsah zápatí bývá u takové šablony zpravidla šifrován, aby nemohlo dojít k odstranění takových odkazů. Osobně vidím ve sponzorovaných tématech budoucnost. Bohužel Internet není v dnešní době ani tolik o zábavě, jako spíše o vydělávání peněz a utnutí podpory sponzorovaných témat znamená podle mého názoru snížení kvality témat nahrávaných na http://themes.wordpress.net.

Pokud vás zajímají i další stránky, kde můžete najít témata pro Váš WordPress doporučuji například:

Jak jsem již napsal výše, důležité je hlavně minimálně podobné zobrazení ve všech prohlížečích, tolerujte maximálně minoritní problémy. Důrazně sledujte také to, zda je téma „widget ready“ a případně zda podporuje vámi požadované pluginy (jejich podporu ale není problém samozřejmě dodatečně dodělat).

Widget ready téma: Widgety jsou ve WordPressu poměrně novinkou. Jedná se o jednoduchý systém, který dokáže spravovat obsah sidebaru (hlavní menu či postranní nabídka chcete-li) bez zásahu do kódu. Funguje to tak, že v administraci WordPressu otevřete správu widgetů a jednoduše přesouváte jednotlivé blogy do nebo ven ze sidebaru. Samozřejmě sidebarů může být i více. Aby toho nebylo málo, jednotlivé bloky můžete také samozřejmě sami přímo přes administraci vytvářet. Výhodou je, že podpora widgetů se pomalu stává standardem a obsahuje ji drtivá většina nových designů.
WordPress

Instalace a aktivace tématu

Instalace a aktivace tématu je ve WordPressu opravdu hračkou. Stačí obsah staženého archivu s tématem nakopírovat na FTP Vašeho webu do složky wp-content/themes (je třeba uploadovat celou složku tématu – tedy například Moje_tema). Poté stačí v administraci WordPressu otevřít sekci Vzhled a podsekci Motivy vzhledu. Pokud vše proběhlo v pořádku, měli byste v seznamu témat vidět kromě výchozích o téma nově nahrané včetně screenshotu (či jiného obrázku), názvu, autora i popisu. Pokud jej vidíte, stačí kliknout na jeho nadpis či screenshot a je hotovo. Váš web právě dostal nový kabátek…
WordPress
Pozn. O tom, jak upravit jednodušší prvky tématu (logo, barvy,..) v příštím díle.

Aktualizace WordPressu

Ani tvůrci WordPressu nejsou neomylní a tak se občas objeví chyba, kterou je možné vyřešit pouze vydáním nové verze systému. Nebo je prostě jen potřeba přidat nové funkce a podobně. To, že vyšla nová verze systému zjistíte nejsnáze v administraci vašeho systému. Hned na úvodní stránce administrace se objevují informace z RSS kanálu oficiálního webu WordPressu, kde jsou mimo jiné i informace o nové verzi systému. Pokud náhodou neznáte číslo vaší verze, stačí se podívat na konec jakékoli stránky v administraci. Verze WordPressu je číslo na spodním řádku vlevo (například aktuálně 2.2.2).

Aktualizovat WordPress je dobré téměř vždy, minimálně z preventivních důvodů. Aktualizace je stejně jednoduchá jako celý WordPress. Tvůrci doporučují před aktualizací vypnout všechny pluginy, preventivně to samozřejmě můžete provést, ale já jsem nikdy neměl problémy. Dále samozřejmě zálohujte pro jistotu stávající soubory a databázi. Jakmile jste hotovi, stačí stáhnout novou verzi systému stejně, jako jste kdysi stahovali WordPress poprvé a přehrát staré soubory na FTP. Přehrát můžete s klidem úplně všechno, nic se neztratí, nebojte. Po nahrání souborů otevřete http://domena.cz/wordpress/wp-admin/upgrade.php – kde domena.cz/wordpress je adresa vašeho webu. Stiskněte tlačítko Upgrade a je hotovo :). Pokud vše funguje, gratuluji.

Pokud nefunguje například plugin, nejprve se podívejte, zda už neexistuje jeho nová verze, pokud ne, doporučuji downgrade na starý WordPress pomocí vytvořených záloh…

Tak a jsme u konce dnešního dílu, příště si povíme něco o minoritních úpravách vzhledů…

Komentářů k příspěvku „WordPress krok za krokem (3. díl): Jak na vzhled webu“: 10


 1. 1 Dejfff

  Velmi pěkné články o WP, nicméně ti doporučuju je přesnunout na samostatný web, zde by se mohly vzhledem ke své povaze a cílové skupině naprostých začátečníků s WP minout účinkem.

 2. 2 Machi

  Díky za pochvalu, nicméně přesun na samostatný web nejspíš nepřipadá v úvahu, protože frekvence článků se pohybuje někde okolo dvou týdnů až měsíce, což je docela málo… navíc jsem zkoušel získat doménu WordPress.cz, ale neúspěšně 🙂

 3. 3 Roman

  Ahoj,

  tak kdy prijde dalsi dil??? Docela se tesim, abych mohl web jeste zdokonalit!

 4. 4 DAKA

  Neudělal bys prosím návod jak si vyrobit fotoalbum jaké máž ty ?

  Prosím

 5. 5 Machi

  Roman: Pokusím se něco sepsat během následujícího týdne 🙂

  DAKA: Jedná se o plugin NextGEN Gallery. Nic složitého. Stáhni, nakopíruj soubory, spusť, vytvoř ve wp-content adresář gallery a dej mu chmod 777, v adminu vytvoř galerii, vlož ji do příspěvku/stránky pomocí [gallery=x]

 6. 6 Jarda Skal.

  Ahoj admine. Jsem rád, že se někdo vrhl na takovou stránku, kde najdu krásně popsáno to, co jsem doteď hledal. Perfektní a funguje to. Rád bych se tě zeptal, zda tady popíšeš , např. nastavení pluginu, který používáš na obrázky .
  Děkuji .

 7. 7 Yiahimyr

  Ahoj, popravdě, čekal jsem tu něco více o tvorbě či úpravě vlastního vzhledu. Já osobně bych třeba ocenil rady při úpravě šířky sloupců… Nejsem nijak zdatný v HTML a CSS světech, tak mi to dělá trošku problém… Například u theme „Default“ bych rád rozšířil levý sloupec, ve kterém se zobrazují články… Pokud edituji soubor style.css, tak sice blog rozšířím, ale texty v článcích nikoli, tyto texty jsou vždy stejně široké jako před tím… Zkoušel jsem tedy starou známou metodu pokus – omyl, ale nikdy jsem nedosáhl dobrého výsledku. Přitom, myslí si, je to jedna z těch nejjednodušších úprav… Proto prosím o radu. Kde bych mohl tyto položky najít a upravit? Díky všem za strpení s lamou mého kalibru 🙂

 8. 8 Lefty

  Aktualizace jsou na WP a jeho pluginech a tématech věc, která mě nejvíc otravuje. Člověk totiž často omylem přijde o své úpravy. U témat se to naštěstí dá řešit odvozením dceřiného tématu, ale o možnosti jak to řešit s pluginem nevím. 🙁

 1. 1 Nový vzhled
 2. 2 Český WordPress » Blog Archive » Seriál “WordPress krok za krokem” (3. díl) od Widlák.cz

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.