Jak někteří možná vědí, v posledních dnech je mou hlavní radostí práce s novou digitální kamerou. V dnešním článku bych chtěl napsat několik slov o úpravě videa na počítači a mimo jiné představit i můj první pokus…
Ještě, než jsem si kameru objednal, rozhodl jsem se, že si pořídím nějaký kvalitní program na úpravu videa. Nějaký all-in-one, abych nemusel hledat po Internetu desítky freewarových aplikací, přičemž v každé z nich udělám jen jediný krok k vysněnému cíli. Jelikož ale nejsem z těch, kteří by byli za software ochotni utrácet desítky tisíc korun. Upřímně je mně těch peněz přímo líto, zakoupil jsem nakonec prověřenou klasiku v podobě Pinnacle Studio 11. Zakoupil jsem jen základní verzi, která mě stále zhruba kolem jednoho tisíce Kč. Základní verze obsahuje snad vše důležité, Plus verze přidává jen nějaké drobnosti a možnost práce s HD videem, což zatím nepotřebuji. Nakonec vždycky můžu upgradovat…
Pinnacle Studio 11
Spolu s Pinnacle jsem objednal také FireWire PCI kartu Kouwell, která mně krásně zasahuje do chladiče grafické karty, ale to vůbec nevadí, protože při zátěži grafiky mně PC padalo i předtím :). Pinnacle Studio 11 bylo zabaleno v klasické softwarové krabici, poměrně designově povedené. Uvnitř bylo kromě samotného DVD s programem také DVD s bonusovým obsahem a DVD s updatem pro bonusový obsah. Po instalaci programu a zadání sériových čísel bylo vše připraveno k použití. Při prvním spuštění jsem ještě stáhl update na verzi 11.1 a mohl jsem začít se stříháním. Ono ale tak nějak nebylo co stříhat :). Nu což, bratr už delší dobu chce krátké předváděcí video své motorky, tak se šlo na věc…
Za krátkou dobu jsem měl v kameře 10 minutový záznam a program Pinnacle Studio 11 lačný po datech. Připojil jsem kameru a začal prvním krokem, kopírováním videa do PC. Pinnacle Studio ovládá tuto činnost bez sebemenšího problému, stačí jen stisknout tlačítko pro záznam a o zbytek se už nemusíte starat.
Po dokončení tohoto kroku se přechází přímo k editaci videa. Editace je opravdu jednoduchá, na přehledné časové ose můžete přidávat, mazat, přesouvat jednotlivé scény, zvuky, hudební doprovod, komentáře nebo třeba efekty…
Po příslušném upravení videa vzniklo z deseti minut asi 160 sekund videa. Celou tu parádu teď bylo nutné vyexportovat do nějakého slušného formátu. V Pinnaclu je možno exportovat do mnoha formátů včetně DVD, MPEG-IV (Xvid, DivX), MPEG-II nebo přímo do nekomprimovaného AVI. Nakonec jsem se rozhodl pro export do MPEG-II a nastavil obrovský datový tok (asi 15 Mbps), aby nedošlo ke ztrátě kvality. Ke ztrátě kvality skutečně nedošlo a za několik minut jsem měl na PC asi 250 MB videa. Takové video se samozřejmě hodí k dlouhodobé archivaci, ale nikoli k publikování na Internetu. K tomuto účelu, tedy pro převádění hotových videí z formátu do formátu, používám skvělý freeware VirtualDubMod. Otevřel jsem jej, vybral kompresi do DivX spolu se zmenšením rozlišení, zvuk jsem komprimoval do MP3 a za několik sekund bylo na světě, stále relativně kvalitní, 10MB velké video (včetně zvuku).
A kam jinam takové video vložit, než na YouTube :). Učinil jsem tak a za několik minut bylo video na webu :).
Pohleďte:
Kvalita videa
Za celou dobu jsem se ještě nezmínil o kvalitě videa z Panasonicu. Za sebe můžu říct, že jsem byl příjemně překvapen hlavně barevným podáním, které je opravdu k nerozeznání od kvalitních fotografií z digitálního fotoaparátu. Samozřejmě rozlišení videa je a vždycky bude jen klasický PAL (tedy 768×576px). Ač se to nezdá, i video v takovém rozlišení vypadá na monitoru perfektně a s rozumnou kompresí je to pořád bezvadná kvalita.
Za začátku jsem snad měl problém pouze s prokládáním obrazu. Prokládání se používá k umělému zvýšení frekvence videa na 50fps. Toto prokládání není patrné na klasických starých PAL televizích, ale na LCD monitorech i LCD/plazmových obrazovkách TV dělá paseku v podobě klasických horizontálních pruhů při rychlejších pohybech (screenshot). Tento problém se dá ale krásně vyřešit zapnutím deinterlacing filtru (ať už při kompresi videa nebo až při přehrávání). Všechny moderní TV i DVD přehrávače mají filtr pro deinterlacing zabudovaný a ve všech moderních kodecích na PC můžete filtr také zapnout. Když jsem se ptal různě po Internetu, dostal jsem odpovědi toho stylu, že je lepší prokládání v obrazu zachovat a vypálit jej tak i na DVD, na všech možných zařízeních jde totiž v případě problémů eliminovat, kdežto při eliminaci při kompresi hrozí ztráta detailů a škubání záznamu…
cauko, ja len ze tiez som mal dlho kameru a nepouzival som ju iba vvdaka tomu ze som nemohol dalej spracovat video a urobil som podobne kroky ako ty a vsetko to frci, no a je to super, odporucam, lebo viedo je sto krat lepsie ako fotka…:))
prosim vas ja mam doma digitalnu kameru a mam aj program pinacle studio avsak ten nepodporuje mpeg2 ako mozem postrihat video inym sposobom dakujem
Ahoj všem,
Před nějakou dobou jsem si koupil kameru sony s HDD, která nahráva ve formátu Mpeg2. Nastává pro mě hromada problémů co s videi dál. Převážně mě zajímají informace a převodu na dvd formát a střih videa. Po mém brouzdání internetem jsem našel pouze skupinu \\\“zoufalců\\\“ kteří jsou na tom stejně jako já 🙂 takže jsem s nimi ve spojení a hledám dobročince, který se vyzná a který by byl ochotný přez email radit skupince lajků a měl s nimi kopec trpělivosti 🙂 pokud se někdo takový najde, prosím pište mi na czjosnov@atlas.cz děkuju Pepa
Cau no je videt ze borec jede po druhe v zivote na motorcë 😀
To Pepa: Doporučuji program Mpeg Video Wizard DVD.
Dobrý den,
nevíte o nějakém programu kde bych mohl přidat k videu ráměček?
Ahoj, koupil jsem kameru Panasonic HDC-SD9. K tomu jsem dostal HD Writer 2.0 a Pinnacle Studio 11.1 (trial). Video (v rozlišení 1920) jsem natáhl do PC pomocí čtečky SD karty. A teď k problému. V HD Writeru vidím soubory (první obrázky z videa), ale při pokusu o přehrání PC přehrává pouze zvuk. Nainstaloval jsem Pinnacle, ten mi videa i přehraje. Pokusil jsem se video uložit do souboru. Soubor se vytvoří, ale opět přehrává pouze jenom zvuk. Zkoušel jsem uložit do AVI, MPEG2, MP4, bez výsledku. Pomůže někdo co s tím? Díky…