Box.net – místo pro vaše soubory

Box.net - místo pro vaše souboryJistě jsou, alespoň občas, chvíle, kdy nutně potřebujete na Internet uložit soubor. Účelem uložení může být například nutnost snadného přístupu k souboru odkudkoli na světě nebo jen umožnění zákazníkům stáhnout si určitá data. Pro tyto účely bylo do nedávna nutné používat místo na Vašem hostingu či dokonce vytvářet vlastní FTP server. Dnes ale nic z toho již není nutné…

Existuje totiž velké množství služeb, které se dají souhrnně označit jako share servery. Tedy servery pro sdílení dat. Nejznámějším share serverem je bezpochyby RapidShare.com. Jenže RapidShare.com má jeden problém. S Premium účtem můžete sice stahovat relativně neomezené množství dat a můžete dokonce i uploadovat neomezené množství dat. Jenže z pohledu uživatelského komfortu nebo z pohledu nástroje pro poskytování souborů zákazníkům je RapidShare.com zcela nepoužitelný.

Neobsahuje žádný propracovaný prohlížeč nahraných dat, popřípadě prohlížeč obrázků. Představte si také, že jednoho dne budete nuceni nahrát na web řekněme 3 Gb souborů. Na RapidShare.com je budete muset rozdělit po 100 Mb blocích a navíc, což je největší problém, Vaši zákazníci, nebo třeba jen kamarádi, budou potřebovat taktéž zaplacený Premium účet. Jinak budou stahovat s obrovským omezením. Sami asi uznáte, že to pro Vaše zákazníky vskutku není příliš výhodné…

Tento problém jsem musel řešit také. Přibližně čtyři gigabajty souborů, které budou muset být poskytnuty řádově desítkám zákazníků. Začal jsem hledat takový server, který by mým podmínkám vyhovoval. Našel jsem vlastně jen dva, sendspace.com a Box.net. První zmiňovaný se zprvu jevil poměrně výhodně. Za $20 měsíčně nabízel až 50GB místa. Jenže pak jsem bohužel narazil na zmínku o omezeném trafficu, který činil pouhých 100GB měsíčně. Své 4GB bych tedy byl schopen rozeslat pouhým 25 zákazníkům, což onu službu zcela degraduje.

Druhým produktem, který připadal v úvahu byl již zmiňovaný Box.net. Tento web sice nabízí v základní variantě pouhých 5GB pro Vaše soubory, ale zase, alespoň doufám, neuplatňuje žádné limity pro velikost trafficu. Velkou výhodou je cena, pouhých $7,99. Pokud by Vám bylo 5GB místa málo, nabízí se také varianta Business s 15GB místa za $19,95. A jak Box.net funguje? Jednoduše. Po zaplacení vybraného produktu prostřednictvím kreditní karty nebo PayPalu (mimochodem u obou variant dáte Box.net svolení k měsíčnímu strhávání poplatků za službu dokud ji sami nezrušíte!) se můžete přihlásit ke svému účtu, kde najdete přehled Vašich souborů a zbývajícího místa.

Nebudu zde popisovat kompletní schopnosti webu. Za zmínku stojí to, že s místem můžete operovat stejně jako by to byl Váš vlastní disk. Můžete na něm libovolně vytvářet složky a do nich pak nahrávat Vaše data. Upload probíhá buď pomocí interní aplikace pro nahrávání souborů, kde můžete jen vybrat soubory a doufat, že přenos proběhne bez potíží nebo pomocí aplikace napsané v jazyce Java. V této aplikaci můžete navíc pozastavit a pak znova spustit nahrávání. Poslední možností je nahrávání souborů emailem. Výhodou je větší stabilita při uploadu, ale zase je možné uploadovat jen soubory malé velikosti. Celkově vám Box.com dovolí až 1GB velké soubory.

Box.net Box.net

Největší výhodou je to, že stahující člověk může k souborům přistupovat zcela ze omezení. Může používat download akcelerátory apod.

Přistupovat ke svému účtu můžete nejen pomocí webového rozhraní, ale také pomocí mobilního telefonu. Tuto možnost jsem ale zatím nezkoušel. U každého souboru si navíc můžete zvolit, zda se jedná o Váš privátní soubor a nebo jej chcete sdílet s ostatními. Sdílet jej můžete tak, že si necháte vygenerovat odkazy pro stažení souboru a nebo přímo pošlete dané osobě na email všechny důležité informace. Samotný prohlížeč souborů je opravdu povedený a umožňuje dokonce zobrazit nahrané obrázky. U ostatních souborů zobrazuje alespoň ikonky, na které jsme zvyklí z Windows.

Poslední možností, jak dát soubory do světa je Public box. V administraci si dokonce můžete zvolit adresu Public boxu a to ve tvaru http://public.box.net/prezdivka. Na této adrese pak všichni budou moci najít Vámi nahrané soubory (samozřejmě jen ty, které tam vložíte)…

Jediné, co mně na box.net trochu chybí je nemožnost použít pro upload FTP, protože to bývá právě nejspolehlivější a většinou i nejrychlejší…  Celkově se mi však služba Box.net zdá zatím opravdu výborná a pokud se nic nezmění, určitě si ji ponechám i další měsíce 🙂

komentář k příspěvku „Box.net – místo pro vaše soubory“: 1


  1. 1 HP Pre 3

    Jako uživatele webOS mě tato služba velmi zajímá. Článků o box.net už vyšla spousta, ale chybí mi nějaké srovnání s DropBox, který zatím používám k plné spokojenosti.

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.