Zrychleně pomalé ADSL

Zrychleně pomalé ADSLTak už je to tu zase. Může to být něco málo přes jeden rok, co se triumfálně a hlavně celoplošně zvedala rychlost i limit u tehdejších, opravdu bezkonkurenčně nejpomalejších a nejlimitovanějších ADSL připojení. Jistě si pamatujete, že ADSL u postmonopolistického Českého Telecomu zhruba za 900 Kč vč. DPH mělo ještě v lednu roku 2006 rychlost skvělých 1024/256kbps a limit 6GB měsíčně…

Během počátku roku se všichni uživatelé dočkali zvýšení rychlosti o troj až čtyřnásobek. U 1024kbps varianty to bylo třikrát tolik, takže jsme mohli surfovat rychlostí 3Mbps a datový limit se u ČTc (tehdy nejspíš už O2) i alternativních operátorů ustálil na výši 20GB. Nebýt šíleně zbastlené varianty, která měla rychlost 512kbps a limit 1 GB dalo se nové ADSL považovat už za relativně „vysokorychlostní“ Internet. Tato změna trvala sice několik měsíců, ale konečně jsme i v malé české zemičce měli „ten vysokorychlostní Internet“.

Jenže čas šel dál a začali se rozmáhat alternativní poskytovatelé připojení k Internetu, kteří uživatele připojovali pomocí kabelu nebo Wi-Fi (mimochodem připojení přes Wi-Fi stále považuji a považovat budu za Internet pro loosery, protože kdo neviděl, ten neuvěří 🙂 – déšť => nejede, bouřka => nejede, poskytovatel na dovolené => nejede, ostatní příčiny => nejede, bez limitu => ping asi tak 666 ms). Navíc se začínalo rozšiřovat i ADSL přes lokální smyčky, které bylo a je ve většině případů stejně rychlé a drahé jako to od O2, ale nebylo (a doposud není) zatíženo ani FUP ani limity. Náš postmonopolista se nakonec rozhodl, že rychlosti zvýší znova. Stanovil si termín do konce května tohoto roku a rychlosti zvyšoval dvou až čtyřnásobně (u 512kbps na 2Mbps). Můj oblíbený 3Mbps tarif se měl dočkat zrychlení na dvojnásobek. Přičemž upload se pro změnu zvýšil jen o jedinou třetinu. Nová rychlost tedy měla být 6144/384kpbs. Skvělé.

Pozn: Všimněte si nepoměrů rychlostí a limitů, stejně tak brutálního a stále se zvyšujícího nepoměru mezi rychlostí downloadu a uploadu. Příklad: nejprve 1024/256 (4:1), poté 3072/256 (12:1), nyní 6144/384 (16:1). Přitom právě rychlost uploadu mnohdy určuje „kvalitu“ připojení k Internetu. Když pominu ČR, tak v zahraničí činí mnohdy poměr DL ku UL i 1:1.

Sice mám Internet u Českých radiokomunikací, a.s., ale ty rychlost měnily také, takže jsem se tak nějak domníval, že nový Internet budu moci nejpozději od prvního června používat. Můj modem ADSL2+ podporuje, takže to nevypadalo na žádný problém. Nicméně nic se nedělo. Když jsem zjistil, že se nic neděje u většiny uživatelů byl jsem v klidu a čekal a čekal. Čekal jsem až do prvního července tohoto roku, kdy se v přehledu přenesených dat konečně objevila nová rychlost a s ní i mezitím zvýšený limit na použitelných 36GB měsíčně.

Jaké bylo mé překvapení, když podle všech speedtestů jede do dnešního dne Internet na staré rychlosti 3Mbps. Abych řekl pravdu, tak ani nevím, zda vůbec volat či psát na support, zda to nemám nechat tak. Nevím, jestli mi neuvěřitelně kvalitní poskytování služeb stojí za tu námahu. Co vy, máte už taky ten skvělý zrychlený pomalý Internet?

Komentářů k příspěvku „Zrychleně pomalé ADSL“: 4


  1. 1 Slipka

    Můj lokální kabelový provider sice nevyužívá žádné limity, ale už pěkně dlouho dlí na stejné rychlosti a když navýší, tak maximálně dvojnásobně. Při posledním navýšení navíc mému, nejpomalejšímu tarifu (512/128 kbps), nenavýšil vůbec. Chytrá lest, jak vymámit ze zákazníků víc peněz…

  2. 2 hearthcore

    No, u nás jede 802.cz, Mám 10 mbit za 475 měsíčně. Mylím, že jsou i v uherském hradišti. U nás je myslím na půdě rozvod optiky, takže jsme u zdroje. Žádné limity!

  3. 3 jenda
  4. 4 Machi

    jenda: Posílám ticket do protigamblerské léčebny 😉

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.