WordPress krok za krokem (2. díl): První krůčky

WordPress krok za krokem (2. díl): První krůčkyV prvním díle seriálu WordPress krok za krokem jsme si ukázali instalaci platformy WordPress na náš hosting. V druhém díle se podíváme na to, co je dobré hned po instalaci nastavit nebo předělat – datum a čas, lokalizaci WordPressu, vaše uživatelské jméno a změnu podoby odkazů…

V tuto chvíli se vaše instalace systému WordPress nachází zřejmě ještě hodně daleko od doby, kdy ji označíte jako dokonalou. Pokud jste od prvního dílu nic neměnili, měl by WordPress vypadat asi takto:

Výchozí podoba WordPressu

Lokalizace

Jedním z nejdůležitějších aspektů každé stránky je její jazyk. Pokud plánujete mít na vaší instalaci WordPressu blog v českém jazyce, bylo by dobré lokalizovat celý WordPress. Nebojte se, někdo si dal již tu práci a vše udělal za vás. K přeložení celého systému tak postačí jednoduchý úkon. WordPress je jako obsáhlý a sofistikovaný systém poměrně často aktualizován (o upgradu na vyšší verze si něco povíme v třetím díle) a proto reakce českých tvůrců překladu může být poměrně dlouhá. Nicméně vždy si zjistěte, kterou verzi WordPressu máte a na tu také instalujte český překlad. Verzi WordPressu zjistíte ze spodní části každé stránky administrace.

Vždy nejaktuálnější češtinu najdete na blogu Kuby Konečného, za což mu moc děkuji. Stažený český překlad stačí rozbalit a jediný soubor nesoucí název cs_CZ.mo nahrát na vaše FTP do složky wp-includes/languages. Poté bude potřeba změnit manuálně jazyk systému. Tuto změnu můžete provést v nám již dobře známém souboru wp-config.php. Soubor otevřete a v kódu vyhledejte část define (‚WPLANG‘, ‚ ‚);. Do prázdných jednoduchých uvozovek vepište kód českého jazyka, který je stejný jako název souboru, tedy cs_CZ. Poté soubor uložte a nahrajte zpět na FTP. Lokalizace je za námi :). Obnovte hlavní stránku a… ouha. Určitě se vám jazyk změnil minimálně, vše je stále v angličtině, snad jen názvy měsíců jsou česky. To je bohužel v pořádku. Kromě počeštění administrace jsou změny na první pohled minimální. Je to dáno tím, že řetězce, které zůstaly nepřeloženy, jsou uloženy v souborech použitého tématu. Jelikož předpokládám, že u svého WordPresu nebudete chtít použít výchozí vzhled (o vzhledech si něco povíme opět ve třetím díle), nebudu se o jeho lokalizaci nyní zmiňovat. To je dobré provést až je na blogu konečný vzhled.

(Existuje elegantní řešení, jak se lokalizaci WordPressu i jeho témat vyhnout úplně. Už nějaký čas je vydávána česká verze WordPressu, která obsahuje jak aktuální překlad, který jsme v předchozím kroku instalovali, tak překlad výchozího vzhledu Kubrick, vzhledu default nebo převaděče textu Texy a antispamového pluginu. Tuto lokalizaci najdete vždy zde. Jedná se vlastně o celý WordPress, takže jej instalujeme podle návodu v prvním dílu. Přesto však budeme muset námi zvolenou šablonu systému lokalizovat ručně.)

Datum a čas

Jak jistě víte, anglicky mluvící země používají poměrně odlišný formát data času. Proto je dobré (česká verze WP tuto změnu opět obsahuje) datum změnit na náš formát. Ke změně formátu data a času postačí jedna opravdu jednoduchá úprava přímo v administraci. Otevřete administraci (www.vasedomena.cz/wp-admin), pokud je to nutné, přihlaste se. V administraci, která by již nyní měla být v češtině, přejděte v horním menu na sekci Nastavení a zůstaňte v podsekci Obecné. Zde kromě názvu blogu, popisku, adresy a emailu můžete nastavit i zmíněné datum.

Datum a čas

Nejprve se ujistěte, že v poli Čas tohoto webu bude posunut o je číslo 1 v případě zimního času a číslo 2 v případě času letního. Automatickou změnu za vás WordPress bohužel neprovede. Dále je třeba nastavit Výchozí formát data. Z přednastaveného F j, Y (June 30, 2007) na klasický český formát j. n. Y (30. 6. 2007) (případně j. m. Y pro 30. 06. 2007). Poslední změnou bude změna v poli Výchozí formát času. V tomto poli výchozí g:i a (8:20 am) změňte na G:i (8:20 – čtyřiadvacetihodinový formát). To je, co se týká data a času vše. To samé bude ještě nutné provést při budoucí lokalizaci šablony vzhledu přímo v jejích souborech, ale o tom až v příštím díle.

Změna detailů uživatele

Další důležitou činností po instalaci bude úprava vašich uživatelských údajů. Sekci k tomu určenou najdete v části Uživatelé – Váš profil.

Nastavení uživatele

WordPress není primárně stavěn jako komunitní systém, přesto však lze povolit registraci pro každého, i když v tom nenacházím příliš moc výhod (povolení je možné provést v nám již dobře známé sekci Nastavení – Obecné). Jinak stačí, když si v uživatelských detailech změníte třeba jen heslo, aby se vám lépe pamatovalo. Pokud nechcete být prezentován jako admin, ale pod jiným jménem, je možné vyplnit Jméno, Příjmení nebo přezdívku (nebo třeba všechny tři dohromady), toto nastavení uložit a následně po uložení vybrat z roletky Jak zobrazovat vaše jméno požadovaný údaj a opět uložit. Tento údaj pak bude zobrazen například u informací pod každým článek. Pokud chcete, můžete ještě vyplnit kontaktní údaje a něco o sobě.

Jak na hezké odkazy

Fenoménem posledních několika let jsou takzvané hezké odkazy. Existuje jen málo webů, které takové odkazy nepoužívají. Určitě jste se s nimi setkali i vy. Mluvím například o odkazech na článek ve tvaru http://www.domena.cz/rubrika/nazev-clanku. Takové odkazy však nezískáte při instalaci WordPressu automaticky. Výchozí odkazy totiž vypadají poměrně dost nevábně (http://www.domena.cz/?p=1). A k čemu že jsou hezké odkazy dobré? Jednak s nimi vypadá blog mnohem lépe a hlavně jsou také reflektovány vyhledávači a je jim přikládán mnohem větší důraz z hlediska klíčových slov v nich obsažených. K vytvoření odkazů budete ale musel splňovat jednu velmi důležitou podmínku, respektive ji bude muset splňovat váš poskytovatel hostingu. Na jeho serverech totiž musí běžet předůležitý modul mod_rewrite. Tento modul totiž zajišťuje přepisování samotných odkazů. Jeho přítomnost na serverech poskytovatele zjistíme jednoduše. Nejdříve je třeba vytvořit PHP soubor o libovolném názvu s obsahem:

<?php phpinfo(); ?>

Tento soubor pak stačí nahrát na FTP poskytovatele a otevřít. Zobrazí se vám velká spousta informací, pro nás je však důležitá jen přítomnost modulu mod_rewrite v seznamu Loaded Modules. Pokud je modul přítomen, máme vyhráno a můžeme se vrhnout na přepisování odkazů. Respektive i pokud modul není přítomen, jenže pak se bude do každého odkazu míchat soubor index.php, takže si moc nepomůžeme.

Samotná sekce pro odkazy v nastavení se nachází pod Nastavení – Trvalé odkazy.

Trvalé odkazy ve WordPressu

Obsahem této stránky je jednoduchý výběr možností podoby odkazu. WordPress jde tak daleko, že vám umožní pohodlný a komplexní nástroj pro definování podoby odkazů. Ještě než začnete měnit odkazy, bude nutné vytvořit soubor, který jejich změnu obstarává. Tento soubor se jmenuje .htaccess a můžete jej vytvořit třeba v pouhém poznámkovém bloku. Po vytvoření stačí soubor nahrát na váš FTP server a nastavit mu chmod na 777 (nebo budete muset jeho obsah po každé ručně měnit).

Pozor: Soubor .htaccess v Total Commanderu po umístění na FTP zmizí, je proto potřeba použít nějaký kvalitnější FTP program (například FileZilla)

Jakmile je chmod nastaven, již nic vám nebrání změně odkazů. Z nabízených možností je patrně nejlepší volba možnost prostřední (http://www.domena.cz/2007/07/01/nazev-clanku/). Pokud však chcete mít podobu odkazů jinou, není to žádný problém. Existuje poměrně velké množství „značek“, které dokáží dělat divy. Tyto značky je možné umísťovat do pole Vlastní možnost. Nezapomeňte na to, že na začátku této struktury musí být lomítko. Zde je seznam funkčních značek:

 • %year% – rok publikování příspěvku, například 2007
 • %monthnum – měsíc publikování příspěvku, například 07
 • %day% – den publikování příspěvku, například 01
 • %hour% – hodina publikování příspěvku, například 20
 • %minute% – minuta publikování příspěvku, například 35
 • %second% – sekunda publikování příspěvku, například 44
 • %postname% – upravený název článku (redukuje diakritiku a mezery na pomlčky), například muj-clanek
 • %post_id% – unikátní ID příspěvku, například 67
 • %category% – rubrika, ve které je příspěvek umístěn, například WordPress
 • %author – upravená přezdívka autora

Pokud tedy chcete odkaz , který bude zobrazovat rok publikování příspěvku a jeho název, stačí napsat /%category%/%postname%/. Po této změně stačí stisknout tlačítko pro uložení a pokud máme na FTP soubor .htaccess a má nastaven správný chmod, proběhne změna ihned. Jinak se vygeneruje kód, který do tohoto souboru musíte umístit ručně. Poslední možností podoby odkazů je pevný prefix všech odkazů, ten určujeme až úplně dole na stránce. Například slovo ahoj způsobí, že všechny odkazy budou vypadat takto: http://www.domena.cz/ahoj/vase-podoba-odkazu.

Tak to by bylo v druhém díle všechno. V díle dalším si povíme něco o vyhledávání a lokalizaci šablony, upgradu WordPressu a něco o základních úpravách šablon vzhledů…

Komentářů k příspěvku „WordPress krok za krokem (2. díl): První krůčky“: 10


 1. 1 jakub

  diky za super krok za krokem serial jak na to.

  celkem se v tom vse vicemene intuitivne orientuji a instalace postupuje OK. az do chvile kdy jsem se docetl: „nastavit mu chmod na 777“.
  ten soubor .htaccess tam uz mam, sam se tam objevil, ale kde ci jak mu man nastavit ten tajemny chmod???
  diky za odpoved obratem (tedy pokud mozno), rad bych to dnes dotahnul k uspesnemu zavrseni :o)
  jakub

 2. 2 Machi

  jakub: Pokud se sám vyvořil, tak možná chmod nastavovat ani nemusíš… zkus, jestli ty url fungují… pokud ne, tak napiš, jaký používáš FTP klient, je to v každém trochu jinak…

 3. 3 jakub

  machi: mám total comander, ale kůli blogu jsem si stáhnul už i filezillu. ty URL nefunguji.

  ale nevim zda to neni traba i tim, ze jsem nastavil vlastni strukturu odkazu na: /http:/www.mujweb.cz/blog/rubrika/nazev-clanku/

  nechapu jestli mam ten chmod otevrit a neco napsat/nastavit v nem, nebo zda mam jeho hodnotu nastavit nejak jinak.

  dííky!

 4. 4 jakub

  AHA! takze zpet na stromy. ano, cetl jsem si tvuj clanek znovu a znovu az jsem pochopil, ze /rubrika/nazev-clanku/ neni spravne nastaveni a opravil jsem to na /tegory%/%postname%/ a odkazy funguji. jupi!

 5. 5 Maragall

  Ahoj vsem!!
  Zvlast Tobe, Machi!!!
  Super, ze se staras o nas, lamy…
  Mam otazku, ohledne chmod.
  Zkousim ruzne redakcni systemy a zalibil se mi zrovna WP.
  Neni mi jasna jedna vec…
  Proc se u jinych systemu musi nastavovat chmod u ruznych slozek zvlast a u WP jen v .htaccess ?
  Nenese to nejake bezpecnostni rizika?
  Preji hezky den!!!
  Maragall

 6. 6 Admin

  Tak u WP je nastavaní chmod u .htaccess takové základní nastavení. Kdybys chtěl upravovat např. přes admin některé věci v šabloně, tak se musí práva nastavit i pro další soubory.

 7. 7 MCnews

  HELP!!
  Server poskytuje modul mod_rewrite.
  Nastavení trvalých odkazů chci podle názvu článku. Vše jsem udělal podle návodu:
  vytvořil soubor .htaccess.php vložil do něj kód přehrál ho přes FTP na server udělil oprávnění 777
  Mám vytvořeno ve starém uklácání (základní) cca 60 článků. Udělal jsem článek pokus po aktualizaci nového uložení a… pokliknutí se na stránce ukáže článek pokus – kliknu na něj a… NIC.. chyba. Kliknu na článek po pod ním a nic.. chyba..
  Koukám na server přes FTP a nikde nemůžu najít soubor: ?p=361 (to by měl být starý článek uložený pod starým jménem) ani nemůžu najít složky /rok/měsíc/název článku – podle nového…
  Kde udlělal panáček chybu??? Kdo mne nprosím nakopnete?

  Dotaz dva:
  Mám rozdílou velikost nápisů názvu článků, takže u některých nejsou znát háčky čárky a rozdílné písmo v příspěvcích a velikost písma názvů v pravém sloupci jako Přihášení / stránky / jsou větší než v původním – prostě se mi mění velikost písma. Kde se dá kliknout na něco a sjednotit to? Kde je nastavení velikosti písma?? HELP

 8. 8 MCnews

  Chyba byla v pojmenování .htaccess.php má to být pouze .htaccess

 9. 9 P

  Hej ale nejde vytvořit .htaccess musí tam být nějaký obssah. tak co ted?

 1. 1 Český WordPress » Blog Archive » Seriál “WordPress krok za krokem” (2. díl) od Widlák.cz

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.