WordPress krok za krokem (1. díl): Instalace

Krok za krokem (1. díl): Instalujeme WordPressJak jsem před několika dny inicioval v diskuzi pod jedním článkem zde na Widlákovi, uvádím dnes v život první článek o základech skvělé bloggerské platformy WordPress. V prvním díle shrnu vlastnosti WordPressu a hlavně podrobně popíšu nejnutnější kroky pro bezproblémovou instalaci WordPressu. Račte dál…

WordPress je, jak již určitě víte, propracovaný systém sloužící k jednoduché tvorbě a správě webového obsahu. Na rozdíl od mnoha jiných projektů se ale WordPress zaměřuje jen na funkce, které se bezprostředně týkají fenoménu zvaného blog. S WordPressem jen velmi těžce vytvoříte zpravodajský server. Jistě, v omezené míře by to šlo, nicméně mnohem více se WordPress hodí pro vaše webové deníčky (pro více informací o rozhodování se mezi WordPressem a jiným systémem doporučuji můj článek Je WordPress pro mě?).

Nyní jež můžeme přejít k samotné instalaci systému. Nejdříve si musíme ujasnit, co je k tomu potřeba. Předně je to server s podporou PHP 4 nebo PHP 5. Pokud nechcete svůj WordPress vystavovat na Internet a v začátcích si s ním třeba jen hrát u sebe na počítači, postačí například program EasyPHP, který obstará většinu úkonů spojených s provozem serveru za vás. Pokud však chcete svůj deníček na WordPressu vystavit na Internetu, bude potřeba nějaký webhosting. Rozsah článku však nedovoluje podrobnější popis této problematiky, od toho jsou tu jiní. Pro vaše potřeby stačí vědět to, že pro běh WordPressu stačí podpora PHP 4 nebo 5, podpora MySQL a minimálně 5 MB místa. Pokud žádný hosting nemáte a nechcete platit ani korunu, mohu vám doporučit skvělý freehosting od společnosti Internet Centrum. Článek počítá s variantou instalace na webhosting.

Stahujeme a instalujeme WordPress

Pokud máte o místo pro WordPress postaráno, je možné přejít k dalšímu kroku a tím je stažení programu. Domovská internetová adresa je WordPress.org. Na jednoduché stránce stačí zabrousit do sekce Download a velkým modrým tlačítkem vpravo stáhnout distribuci WordPressu buď ve formátu zip nebo tar.gz. Pro uživatele Windows doporučuji první zmiňovaný formát, u druhého formátu hrozí, že si s ním váš program pro dekomprimaci neporadí. Stažení archiv (má asi 1 MB) rozbalte do libovolné složky na vašem disku. Poté se bude nutno připojit k FTP serveru vašeho webhostingu. Údaje pro připojení k FTP dostanete přímo od svého poskytovatele hostingu. Po připojení k FTP otevřete složku s rozbaleným archivem na vašem disku a do hlavního adresáře FTP zkopírujte obsah složky wordpress na vašem disku (bez složky wordpress!). Kopírování může v závislosti na rychlosti a odezvě vašeho připojení k Internetu trvat až 20 minut.

V průběhu kopírování můžete provést další velmi důležitý krok. Tímto krokem bude tvorba MySQL databáze. MySQL je databázový systém a jsou do něj ukládána všechna data, které vás WordPress potřebuje. Vytvoření databáze obvykle probíhá v administračním rozhraní vašeho webhostingu. Většinou je třeba určit heslo k databázi a její jméno. Pro více informací se obraťte na podporu vašeho webhostingu. Jakmile je databáze vytvořena, stačí počkat na dokončení kopírování souborů a můžete instalovat.

Prvním krokem instalace je editace souboru wp-config-sample.php. Soubor otevřete v libovolném textovém editoru a zaměřte se na jeho horní část:

Změna souboru config.php

Vždy bude nutné měnit položky mezi jednoduchými uvozovkami (tedy v našem případě například wp_test, root,…):

 • DB_NAME – jméno vaší databáze (to, co jste určili při tvorbě databáze v administraci – zpravidla s prefixem vaší domény např. machihoweb_cz_databaze)
 • DB_USER – uživatelské jméno pro připojení k MySQL (zpravidla přiděluje váš webhostér podle domény např. machihoweb_cz)
 • DB_PASSWORD – vámi zvolené heslo pro přístup k MySQL
 • DB_HOST – adresa MySQL serveru (zpravidla localhost, případně se ji dozvíte v administraci vašeho hostingu)

Ostatní hodnoty jsou již nepodstatné a není je nutné měnit. Jakmile je vše hotovo, je potřeba soubor uložit jako wp-config.php (tedy odstraníme -sample) a nahrát na FTP server do hlavního adresáře WordPressu.

Pak už jen stačí otevřít si v internetovém prohlížeči vaši doménu (tedy například machihoweb.cz). Pokud se objeví jednoduchá stránka s logem WordPressu a nápisem „It doesn’t look like you’ve installed WP yet. Try running install.php.“ máte v podstatě vyhráno. Pokud se objeví na obrazovce stránka s nadpisem „Error establishing a database connection“ nemáte buď doposud vytvořenou databázi MySQL nebo jste zadali špatné přístupové údaje do souboru wp-config.php. Pokud se objeví chyba, jiná stránka či prázdná stránka, tak jste buď na cizím webu nebo jste udělali nějakou chybu při nahrávání souborů WordPressu na FTP.

Pokud je tady vše v pořádku a na monitoru je první hláška, můžete pokračovat kliknutím na odkaz u souboru install.php. objeví se další podobná obrazovka a vy můžete bez obav pokračovat kliknutím na velký odkaz First step». V zobrazeném okně je již nutné vyplnit dva údaje. Konkrétně se jedná o název vašeho budoucího blogu a o vaši emailovou adresu. Oba údaje je možné později změnit, takže nemějte žádné obavy. Do pole pro emailovou adresu doporučuji vložit vás skutečný email, protože na něj dojdou informace o vygenerovaném uživatelském hesle pro přístup do administrace, což se může někdy hodit. Velmi důležité je také zatržítko pod oběma poli. Pokud jej necháte zatržené, bude váš blog reflektován vyhledávacími službami jako je Google, Seznam apod. Pokud jeho zatržení zrušíte, bude váš blog z dosahu těchto vyhledávačů (velmi nedoporučuji).

Instalace WordPressu

Jakmile máte hotovo, můžete pokračovat kliknutím na tlačítko Continue to Second Step ». Očekávali jste ještě další spoustu nastavení? Chyba lávky. Na této obrazovce vám WordPress pouze oznámí úspěšnou instalaci blogu a zobrazí vygenerované heslo. Uživatelské jméno je vždy stejné – admin. pro přihlášení do administrace WordPressu stačí kliknout na odkaz vedoucí na soubor wp-login.php (před kliknutím na tento odkaz si poznamenejte nebo zkopírujte do schránky heslo pro přihlášení).

Instalace WordPressu

Tak, instalaci máte úspěšně za sebou a nyní je vám svět blogování zcela otevřen. V příštím díle si povíme něco o nejnutnějších krocích po instalaci – změna uživatelského jména, lokalizace WordPressu, změna formátu data či použití tzv. hezkých odkazů a mnoho dalšího…

Komentářů k příspěvku „WordPress krok za krokem (1. díl): Instalace“: 18


 1. 1 hearthcore

  Super. Asi nejsi první, ale tohle je použitelné. WP už mám pár let, ale stejně, člověk nemůže vědět všechno. Těším se na další poust.

 2. 2 LuFa

  Super, podobný seriál o WP mám v plánu již nějaký čas napsat. Jak vidím, nebude to nutné, tak držím palce, ať se ti seriál zadaří. První díl hezký.

 3. 3 Smajdalf

  No to potěš fakt tak rychle jsem to nečekal ,ale moc děkuju 😉

 4. 4 Smajdalf

  No ,abych taky nezapoměl se zeptat o čem bude další díl abych se moch zeptat 😉 Pak taky když jsem wp nainstaloval tak ten průvodce byl celej česky ale to je jen drobnost

  P.S. Jsi prostě Best

 5. 5 Sejvi

  SUPER clanek! Uz se tesim na pokracovani…

 6. 6 Machi

  Smajdalf: V příštím díle si povíme něco o nejnutnějších krocích po instalaci – změna uživatelského jména, lokalizace WordPressu, změna formátu data či použití tzv. hezkých odkazů a mnoho dalšího…

 7. 7 smajdalf

  Ještě jestli bych moch zeptat když jsem chtěl upravit šablonu Default tak jsem to sice přepsal ale potom tam bylo to samé a nepsalo mi to něco vy smylu: Pokud chcete tento soubor upravit, musíte mu nastavit právo zápisu. v mim total comanderu jsem se pokoušel to změnit přes soubory-změna atributů dal jsem na zkoušku u všech 3 skupin všechno ale nic se nestalo furt se mi ta hláška zobrazuje tak kdyby si buď v následujcím nebo jakémkoliv jiném díle tento problém vyřešil 😉

 8. 8 Machi

  smajdalf: Pokud upravuješ soubory šablony přes webové rozhraní, tak jim musíš nastavit chmod 777 (prosím o opravu, pokud stačí jen 775). Osobně jsem nepřišel na to, jak to v Total Commanderu nastavit, nicméně pokud používáš Firefox, existuje skvělé rozšíření FireFTP, které ti do menu Nástroje přidá FTP klienta, v něm pak stačí kliknout pravým na složku nebo soubor a v Prperties dialogu nastavit chmod na 777. Pokud Firefox nemáš, tak doporučuju GNU GPL klienta FileZilla. Tady stačí pravé na soubor, Atributy souboru a přepsat na 777…

 9. 9 aaa

  jak na wordpress v linuxu?

 10. 10 slooe

  najjednoduchsie je pouzit total commander, pripojit sa na ftp, kliknut na dany subor, zvolit files / change attributes a zobrazi sa pozadovana tabulka.

 11. 11 milošák

  Super. Konečně jsem to také rozchodil.

 12. 12 Patrik

  Asi nejlepší článek který jsem o instalaci wp našel. Díky

 13. 13 miro

  Výborný článek, moc jsi mi pomohl. Díky.

 14. 14 video-navody.cz

  Na instalaci WP jsem na video-navody.cz vlozil video:

  http://video-navody.cz/video/54-open-source-instalace-cms-wordpress-2-6-3

 15. 15 S.P.

  Článků o wp není nikdy dost

 16. 16 administrátor

  (DTC) je jednou z nejmodernějších technologií, která umožňuje hostovat Vaše webové aplikace a aktivně přistupovat ke správě a administraci, v rámci Vašeho uživatelského účtu a tak mít plně pod kontrolou provoz svého webu.

  V rámci svého uživatelského účtu, máte přístup k široké škále služeb, které Vám vyplývají z Vámi zvoleného hostingového programu. Podrobnosti o rozsahu jednotlivých hostingových programů naleznete v Price list.

  V průběhu hostování máte kdykoliv možnost přejít na vyšší formu hostingu, podle svých potřeb.

  Podrobnosti na http://www.ante.cz/okamzite-reseni-pro-vas/webhosting/dtc-hosting/

 17. 17 free

  prosim vas, mam zakladne info o wp a tal celkovo, nedari sa mi to naistalovat lebo :WordPress requires that your web server is running PHP. Your server does not have PHP installed, or PHP is turned off.
  a ja uz netusim po vsetkych moznych pokusoch v programe easyphp kde sa to ma zapnut, nemalo by to automaticky ked sa spusti??

 1. 1 Český WordPress » Blog Archive » Seriál “WordPress krok za krokem” (1. díl) od Widlák.cz

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.