Linux přímo do schránky

Linux přímo do schránkyMáte pomalý Internet a přesto byste si rádi vyzkoušeli Linux? Nebo jen chcete mít originální CD s Linuxem fyzicky v ruce? Pak je pro vás jako dělaný servis ShipIt, se kterým si můžete objednat linuxovou distribuci ubuntu, edubuntu nebo kubuntu přímo domů…

Službu ShipIt provozuje společnost Canonical Ltd., která sponzoruje jak samotný ubuntu, tak jeho deriváty kubuntu, edubuntu a xubuntu. V současné době si ale můžete nechat poslat poštou pouze první tři jmenované distribuce. Xubuntu se snad přidá v brzké době. Samotný systém objednávek je velmi jednoduchý. Najdete jej u každého ze tří projektů na subdoméně shipit. Tedy například https://shipit.ubuntu.com. Ačkoli se systém tváří u každé distribuce jinak, v jádru pracuje se společnou databází.

Pro úspěšnou objednávku tedy stačí vytvořit si účet na jedné z těchto tří domén. K tomuto kroku vám postačí pouze emailová adresa a heslo. Po přihlášení stačí vyplnit poštovní adresu, další informace a hlavně vybrat edici systému, kterou chcete poslat. Obvykle je možné vybrat si edici pro 32 bitové nebo 64 bitové procesory. U ubuntu a kubuntu si navíc můžete nechat zaslat až tři CD se systémem. Nenechte se zmýlit. Nejedná se o 3 CD jednoho systému (třeba s více balíčky), jedná se o tři identické CD. Neudělejte stejnou chybu jako já 🙂 Jakmile vyplníte údaje a uskutečníte objednávku, můžete se klidně přihlásit i u zbylých dvou distribucí a objednat si je také. Pokud chcete třeba CD pro celou vaši školu, můžete se je pokusit objednat ve větším množství. V takovém případě ale musíte uvést samozřejmě důvod. Systém je poměrně propracovaný a tak můžete postupně sledovat stav vaší objednávky, od schvalování až po odeslání.

Můj balíček s třemi CD kubuntu byl odeslán 4.6.2007 a dorazil dnes, trvalo to tedy 18 dnů, což nejsou ani tři týdny. Jestli jsem správně pochopil obálku, byl balíček odeslán leteckou poštou v Velké Británie.

Co je v balíčku

Balíček dorazil v klasické bublinkové obálce zcela nepoškozen a obsahoval již zmíněné tři CD edice kubuntu. Samozřejmě se jedná o aktuální verzi (tedy aktuální v den odeslání). CD je hezky potištěno a uloženo v papírových krabičkách se stručným popisem systému. Ostatně podívejte se sami:

Linux přímo do schránky

Rozesíláním CD zdarma jsem byl opravdu hodně potěšen a dokážu si tuto dobrovolnou iniciativu představit jako výrazného tahouna rozvoje Linuxu. Přeci jen odpadá nutnost stahování CD kdoví jakou rychlostí a vypalování. Gratuluji a firmě Canonical děkuji…

Komentářů k příspěvku „Linux přímo do schránky“: 14


 1. 1 hearthcore

  No nevím, kubuntu? Zkoušel jsi KDE někdy používat s vypnutým AA? Pokud nemáš MS corefonts, rozhodně bych to nedoporučoval. Naposled jsem si nechal poslat Ubuntu 5.04 což je celkem dlouhá doba, malinko mě mrzí že to doručování trvá pár týdnů, to už je prakticky druhá Alfa další verze ke stažení.

 2. 2 Machi

  hearthcore: Upřímně jsem se o Linux nikdy nějak moc nezajímal. Ubuntu jsem už na PC zkoušel, ale nijak mě to neuchvátilo, tak jsem teď pro změnu sáhnul po kubuntu. Třeba se mně s KDE bude pracovat líp…

 3. 3 hearthcore

  No na tom záleží. KDE je celkem nenažrané a hodně distribucí přešlo právě ke Gnome. UBUNTU je velkým inovátorem a hybnou silou na linuxovém poli. Zaleží co hledáš, co od Linuxu chceš. Linux je především svobodný. Pokud ho někdo nechce používat cestu k němu si nenajde, a pokud nepřekousne první potíže a Linux smete ze stolu, je to škoda. Kdybych nebyl grafik, dávno jedu jen na Linuxu či BSD. Tím neříkám že jsi linux zavrhnul, ale stojí za to o něm přemýšlet. Už proto že ti, kteří ho mají o něm přemýšlí daleko víc, než běžný uživatel. Linux tě naučí poznat svůj počítač, což Windows neumí.

 4. 4 Machi

  hearthcore: Já beru počítač hlavně jako pracovní nástroj, HW jakžtakž rozumím a to co je pod kapotou operačního systému je mně celkem lhostejné. Jsem rád, když mně stačí dvě hodiny na instalaci systému a všech driverů a vše funguje bez potíží. To ovšem u Linuxu většinou není tak automatické jako u Windows. Navíc díky tomu, že potřebuju minimálně Corel si taky nemůžu dovolit přejít. Nebo znáš nějaký použitelný vektorový editor?

 5. 5 hearthcore

  Corel? Když ti stačí korel, měl by ti stačit i Inkscape, je podobně nepřesný. Tím ho nechci hanět, sám ho na něco používám. Když máš HW je dobré mít i SW, který ho využije. Chlape, potřeboval bych pomoct s tím HEAD backgroundem. pOřád se s tím pachtím. Dokonce jsem použil i firebug, ale bezvýsledně. Pak se podělím o výsledky. Zatím se měj.

 6. 6 hearthcore

  Ha už se podařilo!

 7. 7 Machi

  hearthcore: To tam jako budeš mít můj header? 😀

  EDIT: Aha 😀

 8. 8 hrach

  GNOME je lepší 😉 taky sem si nechal poslat.. a taky tři.. 😉

 9. 9 hearthcore

  To Machi: asi budu potřebovat HELP. Jde o Link RSS a Vahledávání, ten design se rozpadá, snad na to příjdu.

 10. 10 honza

  jen tak pro info, jaky je rozdil mezi ubuntu a kubuntu?

 11. 11 Machi

  honza: Ubuntu jede na Gnome desktopu, kdežto Kubuntu na KDE…

 12. 12 video

  Ano, také jsem si objednal. Původne Ubuntu, pak jsem si doinstaloval i KDE, takže mám vlastně i Kubuntu:) Doporučuji. Objednal jsem si rovnou 5 CD, dvě už jsem rozdal, je to výborné i jako záchranné CD k bootování.

 13. 13 Milhaus

  Jestli muzu doporucit,tak si stahnete SAM 2007. Je super a nemusi se instalovat win kodeky. Velka vetsina formatu slape hned po instalaci a kdo ma rad 3D efekty, bude taky potesen.

 14. 14 hearthcore

  SAM je jen předělaný PCLinuxOS. Nesnáším tyhle distribuce odvozené z jiných. Je to zbytečné tříštění sil, které by se dali využít na kvalitním projektu.

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.