FastStone Capture – geniální zachytáváč

FastStone Capture - geniální zachytáváčČas od času objevím program, který mně skutečně zaujme a který dokáže opravdu zjednodušit nejrůznější každodenní činnosti. Jedním z takových programů je FastStone Capture. Jednoduchá aplikace, která slouží ke snímání obrazovky vašeho systému. Podporuje opravdu úctyhodné množství funkcí a navíc je zcela zdarma…

Program si můžete stáhnout na jeho oficiálních stránkách. Instalace si ukousne z vašeho disku pouhých 1.3 Mb a po klasické instalaci můžete ihned začít program používat. FastStone Capture je oproti ostatním programům, sloužícím ke stejným účelům, mírně odlišný. Není totiž tvořen žádným velkým oknem. Po spuštění se na obrazovce objeví malinké okýnko s několika málo tlačítky.

FastStone Capture

FastStone Capture tak může být na vaší obrazovce klidně celý den a přesto nebude příliš obtěžovat. Jak jste si jistě všimli, obsahuje okno jeden hlavní blok tlačítek a další dvě tlačítka osamocená. Hlavní blok obsahuje tlačítka s volbou módu zachytávání obrazovky. Po stisknutí tlačítka program zmizí a vy se můžete s klidem oddat zachytávání obrazovky. Výběr módů je skutečně dostatečný. Zachytávat lze aktuálně aktivní okno, vybraný objekt na obrazovce (objekt, který lze zachytávat se zvýrazní červeným orámováním), vámi určený čtvercový region, libovolný tvar, celou obrazovku a nakonec to nejlepší, okno s posuvníkem. Při této funkci stačí označit inkriminované ono a program si jeho zbytek sám odroluje a vytvoří krásný celistvý snímek. Opravdu ideální funkce pro snímání velmi vysokých webových stránek atp.

Pod předposledním tlačítkem se skrývají možnosti nakládání se sejmutým obrázkem. Ten je možné zobrazit v interním a poměrně vydařeném prohlížeči, uložit do schránky, do souboru, automaticky do souboru nebo poslat rovnou na tiskárnu či email. Dále v menu najdeme velmi užitečnou možnost přidání vodoznaku či nápisu do každého sejmutého obrázku. Nakonec si v tomto menu můžeme ještě zvolit viditelnost kurzoru myši.

Za posledním tlačítkem se skrývá možnost nastavení programu, nápověda, volba skinu nebo třeba možnost stažení tutorialu. Tutorial je vlastně 26 stránková velmi podrobná a povedená nápověda. Samozřejmě opět zdarma. Mezi poslední funkce patří skvělé kapátko, se kterým se vám pomocí lupy podaří vždy vybrat správnou barvu nebo jen samotná lupa, která dokáže zvětšit obrazovku.

Závěr

FastStone Capture je opravdu geniální program pro tvorbu screenshotů vaší obrazovky a mně nezbývá, než jej s nejlepším svědomím doporučit…

Komentářů k příspěvku „FastStone Capture – geniální zachytáváč“: 2


  1. 1 Koki

    Umi to ukladat i transparenci? Napriklad Aero Glass u Windows Vista?

  2. 2 Machi

    Koki: To jsem nezkoušel, ale řekl bych, že nebude potíž…

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.