Nový Google Analytics

Nový Google AnalyticsDnes brzo ráno jsem byl před odchodem do vzdělávacího ústavu překvapen zprávou, kterou bych za normálních okolností považoval za spam. Avšak kdo by psal spam bez reklamy? Pustil jsem se tedy do čtení a zjistil, že se jedná o totální změnu Google Analytics… Je pravděpodobné, že dnes není ještě naprostá většina účtů na nové rozhraní převedena a tak jsem se rozhodl publikovat pár snímků a pár řádků textu…

Pokud nevíte, k čemu je služba Google Analytics dobrá, doporučuji navštívit mou recenzi. Nejprve bych si pro zájemce dovolil publikovat originální text emailu od Googlu:

Hello from Google Analytics,

We are happy to announce the release of a new version of the Google Analytics reporting interface. Since you are an existing user, you will automatically be upgraded – there is no action required on your part. To access this new version click the „View Reports“ link next to any profile in your account by logging in at http://www.google.com/analytics.

For a smooth transition, we’ve listed some helpful resources and notes below. Also, you will still be able to access your old reporting interface for at least a month by clicking „Previous Interface“ below the „View Reports“ link for any profile in your account. Other than a few improvements detailed in the version notes below, your data and configuration settings remain unaffected by your choice of interface and your data continues to be tracked in the same way as it was prior to this redesign.

What is new?
In the new version, your reports have been redesigned for clarity, greater visibility of important metrics, and ease of use. Here are just a few of the features you’ll notice:

 • Email and export reports: Schedule or send ad-hoc personalized report emails and export reports in PDF format.
 • Custom Dashboard: No more digging through reports. Put all the information you need on a custom dashboard that you can email to others.
 • Trend and Over-time Graph: Compare time periods and select date ranges without losing sight of long term trends.
 • Contextual help tips: Context sensitive Help and Conversion University tips are available from every report.

The new interface has everything the previous interface had and more. In addition, links within reports make it easier to navigate related information and explore your data.

The following resources are available to help you get the most from the new Google Analytics interface:


A few notes about the new version:

 • The new version works best with Flash 7 or higher. Most browsers have this installed already, if yours does not, please download it at Adobe.com.
 • Google Analytics now uses the same geo-data source as AdWords, therefore, map and geo-location report results may vary slightly between the previous interface and the new interface. For those of you with filters designed for geo-data, you may want to verify the results and edit if necessary.
 • Limiting the Available Reports for a profile by specifying which Report Dashboards and Report Categories are available has been removed from the product in favor of the new customizable Google Analytics dashboard. If you would like to limit the availability of data within a certain profile for certain users, we recommend removing those users from the profile and instead scheduling an email to deliver data to them.


We hope you find the new version even more useful and thank you for using Google Analytics!

Po přihlášení do rozhraní si nelze nevšimnout toho, že na seznamu monitorovaných stránek se nový design Google Analytics nachází jako Beta a stále tedy můžete používat klasické staré rozhraní. To ale není předmětem článku.

Průvodní stránka, označovaná jako Dashboard nabízí nejdůležitější údaje v mnohem přehlednější podobě, než tomu bylo doposud. Ostatně posuďte sami z obrázku:

Google Analytics Dashboard

Naprosto perfektní je také nový design mapy s lokací návštěvníků. Nyní můžete mapu opravdu podrobně prohlížet v několika stupních:

Google Analytics Mapy krok 1 Google Analytics Mapy krok 2

Google Analytics Mapy krok 3 Google Analytics Mapy krok 4

Průměrný počet zobrazení stránek na čtenáře:

Google Analytics Návštevy

Brutálního vylepšení se dočkal také přehled klíčových slov či přehled vyhledávačů:

Google Analytics Klíčová slova Google Analytics Vyhledávače

Nakonec ještě menu, kde si lze zvolit rozsah zobrazovaných dat, tentokrát je možné volit ve třech kalendářích namísto dvou a navíc lze označit dny na přehledné časové ose:

Google Analytics Kalendář

Dále jsou už všechny obrazovky poměrně shodné s těmi, které jsem vám zde ukázal. Podle mého názoru se jedná o velmi dobrou změnu, celé rozhraní odpovídá dnes poplatným barvičkám, statistiky jsou přehledné,… Co víc si přát.

Komentářů k příspěvku „Nový Google Analytics“: 7


 1. 1 Sejvi

  Komentare ZALINKUJ.CZ a VYBRALI.SME.SK?! Co to tu dela? Proc jsou odkazy na stranky v komentarich?

 2. 2 Machi

  Sejvi: Protože tak defaultně fungují trackbacky a já jsem to líný měnit 🙂

 3. 3 Dan

  Nejsem sice velikým fanouškem Google, ovšem musím uznat, že jejich Analytics je zatím nejlepší volně dostupný monitorovací nástroj. Až to kolikrát člověka svádí nedělat celý den nic jiného než si pohrávat se statistikami svého webu 🙂

 4. 4 Peter

  Budú mi chýbať bodky(návštevníci)na hlavnej stránke na mape 🙁 :D, inak je to lepšie.

 1. 1 zalinkuj.cz
  Trackback 9. 5. 2007 14:43
 2. 2 vybrali.sme.sk
  Trackback 9. 5. 2007 14:43
 3. 3 libOl.info » Blog Archive » Nový Google Analytics
  Pingback 10. 5. 2007 9:35

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.