Zkouším Windows Vista…

Zkouším Windows Vista...V souvislosti se zakoupením notebooku jsem stál před těžkou otázkou. Zůstat u starého osvědčeného, ale pomalu dosluhujícího staříka Windows XP nebo se vrhnout do nových neprozkoumaných vod a zkusit poměrně nové Windows Vista?

No, nebudu vás napínat, volba nakonec padla, i podle názvu článku, na Windows Vista. Notebook je sice svým výkonem hluboko pod úrovní dnešního průměru (CPU Intel Celeron M 1,7 GHz, GK Intel GMA950, RAM 1024 DDRII, 120GB HDD), ale přesto by podle všech předpokladů měla Windows Vista běhat bez jediného problému, snad jen s použitím Aera by mohl být problém.

Windows Vista a ovladače

Pln nadšení a očekávání jsem tedy usedl k notebooku a počal instalovat systém. Instalaci snad už ani nemá smysl popisovat, vše proběhlo srovnatelnou rychlostí s instalací XPček a navíc v mnohem hezčím kabátku. Po prvním spuštění jsem v podstatě nemusel otevřít ovládací panely. Jak ovladače ke grafice, tak zvukovce nebo třeba síťovce a WiFi kartě jsou v systému obsaženy. K notebooku přiložené DVD jsem musel využít jen v případě instalace opravdu specifických věcí (webkamera a čtečka paměťových karet). Když jsem po pár dnech musel z vyšších důvodů instalovat Windows XP, situace byla zcela jiná. Nefungovala ani zvukovka, ani grafický adaptér a to se jednalo o systém s druhým service packem.

Windows Vista a správa notebooku

Další skvělou vlastností systému je bezpochyby spousta vychytávek pro správu vašeho přenosného počítače. Hned po instalaci je k dispozici v oblasti traye ikonka informující o aktuálním stavu baterie. Tato ikonka také umožňuje snadno přepínat mezi výkonovými profily (Vysoký výkon, Rovnováha a Úsporný režim). Jejich účel je podle mého názoru na noteboocích zcela zřejmý. Všechny tyto profily jsou navíc opravdu podrobně nastavit (například nastavení snižování taktu procesoru nebo vypnutí jednotlivých komponent). S Windows Vista okamžitě poznáte, kdy má váš notebook dost a potřebuje šťávu, při dobíjení jste o tom samozřejmě taktéž informováni.

Windows Vista a správa baterie

Windows Vista a nastavení + práce + rychlost

Co se týče nastavení celého systému, můžu být taktéž spokojen. Systém doznal velmi evidentních změn a ovládacím panelům se změna samozřejmě také nevyhnula. Většinu věcí můžeme jednoduše nastavit v průběhu několika kroků. Za zmínku stojí například propracované centrum pro nastavení výchozích programů. Na jeden klik tak můžete změnit výchozího klienta pro příjem emailů či pro přehrávání multimediálních souborů. Poměrně nadšený jsem také ze systému hodnocení počítače. Díky němu na jedno kliknutí poznáte, zda je váš počítač vhodný pro tu a tu hru (samozřejmě musí hra toto hodnocení podporovat).

Windows Vista a hodnocení počítače Windows Vista a hodnocení počítače

Co se týče práce se systémem, není si moc na co stěžovat. Problémem může být snad jen nutnost potvrzovat každou pitomou akci, ke které je nutná změna uživatelských práv. Takovou akcí je třeba i kopírování nebo mazání souborů v Program Files či v rootu disku. Nicméně pomocí propracované nápovědy se lze jednoduše dobrat k možnosti vypnutí této obtěžovací vychytávky.

Mezi opravdu užitečné novinky řadím například Centrum sítí a sdílení. V jednom okně najdete všechny důležité odkazy i nastavení. Navíc je v něm opravdu velmi jednoduše zobrazeno vaše připojení k libovolné síti či sítím. Ostatně mrkněte na screenshot…

Windows Vista a centrum sítí a sdílení

Posledním okruhem, kterému bych se rád věnoval je rychlost práce se systém. Samotný start je stejně rychlý, ne-li rychlejší, než start XP na mnohem rychlejším počítači. Ani po instalaci mnoha aplikací nedohází k žádným nesnázím a celkově je práce se systémem na poměrně nevýkonném notebooku a to i s Aerem (!) poměrně svižná.

Možná to zní jako pitomý PR žvást, nicméně z pohledu běžného smrtelníka a hlavně počítačového mobilisty můžu použití Windows Vista jen doporučit…

Komentářů k příspěvku „Zkouším Windows Vista…“: 5


 1. 1 Dan

  Také už na Vista? Mě se pořád ještě nějak nechce loučit s XP. Asi je na čase abych se nad tím pořádně zamyslel 🙂

 2. 2 Machi

  Dan: Minimálně vyzkoušet by jsi to měl. XPčka jsou sice už, co se driverů tyče extrémně vyladěný sytém a navíc snad pro libovolný problém najdeš na internetových fórech odpověď. To je snad zatím jediná nevýhoda WV.

  Na druhou stranu ten systém je očividně lépe optimalizovaný co se paměti týče. Když zapneš hru, uvolní to pro ni paměť a hraješ bez potíží hru. Když ji vypneš, můžeš zase okamžitě používat ostatní komponenty…

 3. 3 Sejvi

  Windows XP jsem si pořídil až byl vydán s SP2 a vyhnul jsem se určitým nervákům… U Windowsu asi platí že poslední vyhrává – jinak vzhledově je velmi povedený a možnost virtuálního PC – všechno dobrý nápady, ale radši nechat odležet…

 4. 4 Hearthcore

  No nevím, měl sis radši připlatit. Visty jsou nenažraný systém, a na 1 GB paměti sežerou přes polovinu samy. Pokud budeš pracovat s něčím, jako je After Effects, nebo cokoliv od Adobe, který ze srdce nemám rád, poznáš to. Celeron mobile není špatný procesor, ale lepší volby už by byl Turion.

 5. 5 Loky

  Vista? Dle mých zkušeností je systém na průměrných kompech(které se s Vistou prodávají) o dost pomalejší, než stále oblíbená XPéčka. Už jsem viděl hodně downgradů…
  K zabrané RAMce bych dodal jen to, že Visty si při klasické instalaci nainstalují součásti dle celkové velikosti RAM kompu dost si ji při samotném startu zaberou jako cache, což urychluje spouštění většiny apl. – nedokážu si představit, jak rychle by šlapaly bez těchto tech. vymožeností.
  Jinak, každej má samozřejmě jiný názor…

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.