Jak editovat své vlastní články…

Jak editovat své vlastní články...Je tomu už několik měsíců, co se i v naší zemi rapidně rozmohla zábava nového tisíciletí, a sice blogování. Už v tuto dobu ale docházelo k osudovým chybám. Blog si mohl a může založit opravdu každý z čehož logicky plyne, že se na světle světa objevují blogy kvalitní i blogy nekvalitní. Jednu negativní vlastnost ale mohou mít obě tyto skupiny společnou. Špatnou editaci článků…

Nepsaná pravidla

Přestože je blogování navenek neskutečně svobodným a nesvázaným médiem, existuje několik nepsaných pravidel, které by měl blog dodržovat. Ty nejzákladnější asi většina zná. Zmínit můžeme například nutnost psát obsahově kvalitní články, zbytečně neurážet ostatní a ctít zásady demokracie.

Editace vlastního článku

Jedním z méně známých pravidel je však to, že pokud nastane chvíle, kdy je vhodné radikálněji upravit svůj článek, nečiníme tak obligátním smazáním špatné pasáže, nýbrž napsáním pasáže nové, přičemž tu starou musíme označit za neplatnou. Ze srdce nesnáším, když čtu na libovolném blogu článek, byť je kvalitní, a zanedlouho si jej čtu znovu, třeba kvůli tomu, že jsem zapomněl jistou pasáž a článek je rázem o něčem úplně jiném. Samozřejmě pak nemusí dávat smysl ani většina komentářů pod článkem. Není to zas až taková fikce, protože editace článků jsou samozřejmě nutné dnes a denně. Nedávno jsem takto musel upravit i článek na Widlákovi o prodeji služby Jagg.cz (mimochodem cena stále klesá, protože si to kupující rozmýšlejí)…

Nejsprávnější metodou je přepisovanou pasáž přeškrtnout tagem <strike> či <del>. V administraci WordPressu dokonce najdete tento tag přímo při psaní v horní liště s ikonkami. Přeškrtnutý text pak vypadá nějak takto:

Tato pasáž článku byla podána špatně a proto ji bylo nutné upravit. Toto je správná informace…

Není nutné editovat škrtnutím pravopisné chyby, chyby v pořadí slov ani celé věty, které nahradíme větou se stejným obsahem, ale například jiným slovosledem.

Nehodlám zde jmenovat blogy, které toto nepsané pravidlo porušují, ale namátkou mě napadá například „Nejčtenější seriózní weblog v ČR“ (mimochodem nemá tam být webblog? nemá :D), který porušuje velké množství nepsaných pravidel a přesto se stal jedním z nejúspěšnějších (zde je alespoň vidět, jak na tom záleží 🙁 )

Komentářů k příspěvku „Jak editovat své vlastní články…“: 8


 1. 1 as

  Má tam byť weblog, nie webblog. 🙂

 2. 2 Machi

  as: No jo, Google hovoří spíše pro ten jednobéčkový 😀 sakrapes…

 3. 3 MzK

  Jsem spíš zastáncem klasického : Doplnění, aktualizováno apod. Přeškrtnutý text se nedá číst

 4. 4 Lukee

  btw měl by se používat tag DEL, nikoli S či STRIKE

 5. 5 Arthur Dent

  Weblog je spojení slov „web“ a „log“, tedy „záznam toho, co jsem našel na webu“. Weblog se zkracuje na „blog“.

 6. 6 Machi

  4: Díky, přidal jsem to do textu.
  5: No jo, teď už mně to dává smysl, díky…

 7. 7 Evča

  No ano to je zajímavý článek, občas píši EDIT na dokončení článku, někdy prosté +

 8. 8 Pilda

  Přemýšlím o takovéto editaci už dávno, ale byl sjem línej nastavovat css apod, ale máš pravdu, je to tak odost lepší a budu to dělat 🙂

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.