LG KG110 – uživatelské zkušenosti

LG KG110 - uživatelské zkušenostiKdyž jsem nedávno přišel o mobilní telefon, byl jsem na rozpacích ohledně pořízení nového. Nemohl jsem hned utratit 15 000 Kč za moderní komunikátor a telefon střední třídy se mi zdál zbytečný s ohledem na to, že si chci komunikátor už delší dobu pořídit. Volba tedy nakonec padla na zakoupení co nejlevnějšího telefonu s tím, že si časem koupím vysněný komunikátor a onen levný telefon budu používat jako nouzovku a hlavně na akce, kam se tahat těžký a velký komunikátor prostě nehodí…

Poznámka: Nejedná se o kompletní recenzi přístroje, nýbrž o výčet vlastností, které mi na telefonu vadí… Recenzi najdete třeba na mobilnet.cz

Po zevrubném průzkumu trhu padl můj zrak na tři telefony, které se shodně pohybovali v cenové hladině kolem 1 500 Kč. Prvním z nich byl Samsung C130, druhým Sony Ericsson J220i a nakonec tím třetím v rohu LG KG110. Všechny tyto telefony se mohou i přes svou nízkou cenu pyšnit například pamětí pro SMS zprávy i telefonním seznamem přímo v telefonu. První dva modely dokonce podporují i MMS, přičemž GPRS zvládnou všechny telefony. Pak to ovšem začalo, u Samsungu jsem se dozvěděl, že chybí vyzváněcí profily a není možné vypnout T9, což jsou pro mě bohužel nepřekonatelné nedostatky. Druhý Sony Ericsson sice na první pohled žádné větší nedostatky neměl, nicméně díky neznámému subjektivnímu pocitu nemám telefony SE příliš v lásce, přestože jsem žádný z nich nikdy neměl a tak jsem nakonec šel do toho třetího vzadu, LG KG110.

Vzhled, konstrukce, displej, zvuk, výdrž

Už když jsem jej poprvé chytl, byl jsem šokován jeho šíleně nízkou hmotností. Telefon je se svými 70 gramy jedním z nejlehčích telefonů vůbec. Je to způsobeno hlavně tím, že konstrukce obsahuje jen a pouze plastové části a Li-Ion baterie je se svými 830 mAh opravdu droboučká. Oproti rovných 90 gramech, které vážil můj minulý telefon Siemens CX65 to byla opravdu znatelná změna. S odstupem času musím říci, že bych radši telefon, který váží alespoň těch 90 gramů, protože tato malinkatá lehounká věc není v kapse skoro ani cítit a tak co chvíli nervózně kontroluji, zda tam telefon ještě vůbec mám.

Už při letmém ohmatání telefonu poznáte, kde se šetřilo. Plasty jsou sice perfektní a nikde nic ani při silnějším stisku nevrže, ale povrch zadní části telefonu je drsnější, než by bylo záhodno. Ne, že by to nevypadalo dobře, ale spíše se bojím, že velice rychle a velice snadno dojde k poškrábání. Další konstrukční aspekty jsou však v pořádku. Klávesnice je sice maličká, ale píše se na ní překvapivě dobře. V prvních dnech ale patrně budete mít potíže s opravdu nevhodným umístěním klávesy C, která slouží k mazání napsaného textu. Ta je umístěna totiž přímo pod směrovou klávesou a to opravdu není příliš šťastné řešení, nicméně je to spíše o zvyku.

Zvědavý jsem byl hlavně na displej, pasivní CSTN jsem totiž ještě nikdy nepoužíval, přešel jsem z klasického černobílého CTN na aktivní TNT, jeden evoluční krok jsem tedy vynechal a teď jsem se k němu měl zase vrátit. Nutno říci, že jsem byl příjemně překvapen. Rozdíl v kvalitě je oproti TNT sice samozřejmě znatelný, hlavně v rychlosti překreslování, nicméně na svou cenovou kategorii je displej dobře pozorovatelný i na přímém slunečním světle,.

Dále jsem se těšil na porovnání kvality vyzvánění a hlavně kvality hovoru. Po stránce vyzvánění jsem byl velmi příjemně překvapen. Oproti CX65 se jedná opravdu o velký skok kupředu. Oba telefony sice mají 40 hlasů, ale CX65 měl neskutečně přebuzený zvuk, což u LG naštěstí nehrozí. K dispozici je v telefonu několik přednahrátých melodií pro volání i pro SMS. I při maximální hlasitosti je zvuk skvělý. Totéž se týká i hovoru. Zde je kvalita zhruba na stejné úrovni jako u Siemensu CX65.

Posledním důležitějším aspektem je výdrž telefonu. Ta se pohybuje zhruba kolem 3 dnů velmi aktivního používání. Jelikož s telefonem pořád něco provádím, nemám zkušenosti s výdrží při rozdílné intenzitě používání.

Ovládání telefonu, prostředí

K ovládání telefonu mám snad nejvíce výtek. Zatímco CX65 byl v této oblasti téměř dokonalý, LG má v mých očích co dohánět. Začal bych naprosto nelogickým uzamykáním a odemykáním telefonu. Pro odemknutí musíte do menu levým tlačítkem a pak hned vzápětí stisknout tlačítko pravé. Možná je to praktické z pohledu bezpečnosti, nicméně dlouhé stisknutí křížku u CX65 mně sedělo mnohem líp a navíc se telefon samovolně neodemkl. Kdyby zůstalo jen u dvojhmatu, bylo by to v pořádku. Problém je ale v tom, že z nějakého důvodu musíte na LG před odemknutím zmáčknout ještě libovolné tlačítko, aby se telefon jakoby znovu oživil. Spolu s automatickým úplným vypnutím displeje po několika sekundách (nezjistíte tedy ihned novou SMS či zmeškaný hovor) je to opravdový zabiják. K vyloženě špatnému umístění tlačítka C jsem se již vyjadřoval.

Dále je ovládání již poměrně klasické, velkým mínusem je ale nemožnost přepnout na psaní Abc, tedy prvního písmena velkého a zbytku automaticky malého. Telefon nabízí pouze režim 123, ABC a abc. Pokud tedy píšete jméno do telefonního seznamu, jedná se o velmi nepraktickou vlastnost.

V telefonu se také vyskytuje zřejmě jedna neúmyslná chyba. Pokud zamknete telefon a přitom máte délku podsvícení nastavenou na hodnotu rovnu nebo větší než 20 sekund, dojde po několika sekundách k vypnutí displeje a poté opět k zapnutí displeje, ale se slabším podsvícením. V normálním stavu by to mělo fungovat tak, že 10 sekund bude svítit plné podsvícení a po dalších 10 sekund slabší podsvícení.

Dále bych snad k ovládání neměl další výtky. Chybí mi spíše několik funkcí. Je škoda, že není možné ke každému profilu určit separátně intenzitu podsvícení, například k tichému nočnímu profilu by se hodilo nejnižší podsvícení. Dále zamrzí to, že v základu je k dispozici pouze jedna hra (Sudoku) a také sdílená paměť pro kalendář a poznámky pouze v rozsahu 20 položek…

Závěr

Doufám, že recenze nezazněla příliš negativně, protože to by potom nebyla vůbec pravda. Nebýt několika menších chybek, jednalo by se o opravdu bezkonkurenční telefon ve své cenové kategorii. Ono se o něj jedná pravděpodobně i tak, protože pochybuji, že ostatní superlevné přístroje podobné chybky nemají. Jeho koupi můžu jen a jen doporučit (lze sehnat za cenu okolo 1 300 Kč).

Komentářů k příspěvku „LG KG110 – uživatelské zkušenosti“: 0


  1. Žádné komentáře

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.