Máme se za Moravu stydět?

Máme se za Moravu stydět?Dnes dopoledne se konala v našem, kdysi královském, městě Uherském Hradišti velká událost. Zhruba po dvou letech k nám totiž dorazila osobnost ve státě vůbec nejvyšší, Václav Klaus. Nebudu zastírat, že je mi osoba pana Klause na postu prezidenta republiky příjemná. Po dlouhých letech vlád dělníků či hospodských povalečů se nám konečně poštěstilo dostat normální a poměrně reprezentativní osobnost. I když nesdílím jeho anti-evropský názor. Nechci ani pomyslet, co nás čeká v případě neúspěchu pana Klause po skončení jeho nynějšího funkčního období. Ale zpět k tématu…

Zhruba kolem 11 hodiny se k hlavnímu náměstí Uherského Hradiště přiblížila černě zbarvená prezidentská kolona a po několika málo minutách už stanul prezident na prostoru pódia spolu se svou ženou Livií, hejtmanem zlínského kraje, starostou města a několika přítomnými gorilami. Pan prezident začal svůj projev víceméně klasicky a v několika minutách několik stovek přítomných posluchačů obšťastnil několika vlídnými slovy o našem městě. Proslov netrval ani 5 minut a po ještě kratším proslovu jeho manželky přišly na řadu otázky z řad běžných spoluobčanů. Už hlouček podivných osob před samotným krajem pódia dával tušit, že se máme na co těšit.

A skutečně, prvním tazatelem byl postarší pán, který vlastně pana prezidenta nejprve relativně zcestně pozval na nějaké slavnosti a pak položil víceméně slušný a objektivní dotaz. Jeho znění si bohužel nepamatuji zcela přesně, ovšem jednalo se o otázku na téma soudnictví, senátu a ještě něčeho třetího :). Pak už to ale opravdu začalo. Typická moravská rodilá mluvčí promluvila svou spisovnou moravštinou a vznesla dotaz: „Je mi 50 let a nemůžu najít práci. Poradíte mi?“. Vskutku megazcestný dotaz, nicméně odpověď pana prezidenta byla opět diplomatická a nikoho nepobouřila. Pak možná přešlo několik dotazů, nevím, bezvýznamné věci z hlavy vypouštím. Další dotaz mě ovšem srazil na kolena, položil ho zhruba šedesátiletý pán opět spisovnou moravštinou. O samotnou otázku by ani nešlo, ač byla položena skutečně komicky. Jednalo se o omílané téma radaru v českých zemích. Prezident se jal odpovídat, jenže onen pán, patrně přivyklý na svůj domácí režim (hospoda) začal kecat svoje a soustavně bombardoval pana prezidenta zcela nerelevantními informacemi, neposlouchaje přitom prezidentovu odpověď. I tak si pan Klaus řekl svoje, jenže pán nepřestal. Začal dále vykřikovat i přesto, že pořadatel oznámil ukončení podávání otázek díky nabitému programu pana prezidenta. Nevadí, vše završila paní z nějaké sekty nebo církve, která pozvala pana prezidenta na nějaký meeting/bohoslužbu či co do Velehradu.

Ačkoli jsem se na samotném místě musel soustavně 20 minut smát, onedlouho mi došlo, že bych se měl za moravskou část země stydět. Doufám, že podobné nerelevantní otázky padají i na západní části naší země, protože jinak mám chuť odejít nadobro pryč. Inteligentní lidé na náměstí s prominutím drželi hubu a ti hospodští povaleči a vyznavači podivného duchovna předvedli naše město ve skvělém světle. Děkuji, buďte si jisti, že navzdory svým vlastním slovům se prezident už nevrátí, minimálně ne k vašim dotazům…

Komentářů k příspěvku „Máme se za Moravu stydět?“: 3


 1. 1 Chuan Torena

  Jsem si jistý, že výsadou pokládat idiotské otázky nejsou obdařeni jen obyvatelé Moravy. Pravda – názory se od těch pražských mnohdy diametrálně liší, ale hloupých lidí je na uzemí naší republiky dost a dost. Ale i z takto položených otázek se dá lecos vyvodit. Ptát se prezidenta na volná pracovní místa pro lidi po padesátce může jenom ten, kdo absolutně nepochopil základní principy fungování státu a jeho mechanizmů. Holt pořád je v nás asi ta neodolatelná potřeba nechat se vodit za ručičku a čekat, až nám „moudrý“ stát poradí a pomůže.

 2. 2 ajnag

  Promiňte, že Vás vzdělané a chytré mozečky..,ruším a píšu Vám komentář ,že se vůbec nedivím proč NIKDO nenavštěvuje tento web!!!!!Jestli jsi chtěl v tom svém ´´proslově´´,že na Moravě jsou alkohlici…,tak ti jsou všude a idiotské nazory máš spíše ty!!!!!Máš pravdu v tom ,že se musíš stydět!!!!-,ale za SEBE!!!!Jsi občan státu České Republiky (celé republiky)—(((pro hloupé))) ,tak jak můžeš ríct ,že se stydíš za svoji zemi!!!!!?????????????Potom kdo je IDIOT!!!ALe já to chápu, vy ,,měšťáci´´jste omámeni městským smokem a pak Vám to moc NEMYSLÍ!!!Ale co se dá dělat ,že??!!:)))Víš každý není tak zahleděný na sebe a myslí si ,že je ,,borec´´ světa!!!!Tady na Moravě jsou lidé vzdělaní a navíc od Vás mají úctu k lidem!!!!!A vy se klidně ve vašem mětstě pošlapejte navzájem!!!nebo se začněte konečně začněte chovat jako LIDI!!!!!!!!Mejte se!!!morava

 3. 3 Chuan Torena

  Milý ajnagu, rozhořčené výkřiky v tvém příspěvku byly patrně určeny autorovi článku, ale přesto mně to nedá. Co je to proboha za literární útvar, tento tvůj výpotek?! Pokud mohu doporučit, tak je občas vhodné odstranit z klávesnice zatečené zbytky Jupíků, Salka a kakaa (tyto potraviny tipuji s ohledem na tvůj věk, protože hlavně kvůli tobě doufám, že ti není více jak 10 let) a zabránit tak zasekávání kláves. Neboť nekonečné řady otazníků, vykřičníků a závorek činí z tvého, již tak chabého, textu naprostou matlaninu.
  K obsahové stránce tvého příspěvku snad jen jediné. Zcela zjevně jsi autora nepochopil.

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.