eICQ.cz – dejme sbohem ICQ

eICQ.cz - dejme sbohem ICQNestává se často, abych psal o svých Internetových projektech na svůj blog, nicméně dnes udělám výjimku, protože se jedná o šíření dobré věci. Již před nějakým časem jsem zakoupil doménu http://www.eicq.cz s tím, že na ní rozjedu jednoduchou XHTML prezentaci, na které se budou vyskytovat základní informace o alternativách k ICQ na úrovni klienta i protokolů. Dnes se podařilo a stránka je funkční.

Co tam najdete

Po stránce informační se nejedná o žádný megaweb. Jeho cílem je vnuknout uživatelům myšlenku, že protokol ani klient ICQ nejsou jedinými na světě a dokonce nejsou vůbec nejlepší, jak se řada z nich domnívá. Nevsadil jsem však na techniku napadání a shazování nepřítele, na celém webu nenajdete jediné křivé slovo proti ICQ a jeho příznivcům. Snažím se pouze ukázat tento protokol v trochu jiném světle a nabídnout alternativy.

Do budoucna bude důležitá rubrika odkazy, protože v ní hodlám shromažďovat odkazy na užitečné články a návody pro různorodé klienty a protokoly.

eICQ.cz

Fórum

Co je však nejdůležitější je fórum. Na českém Internetu se bohužel nachází povětšinou jednostranně zaměřená fóra a na komplexní IM fórum se tak nějak zapomíná. Doufám, že se kolem tohoto fóra vytvoří obsáhlá a dobře informovaná komunita uživatelů, kteří budou ochotni radit začínajícím i pokročilým uživatelům IM služeb.

Samozřejmě z vehementního propagování alternativ k ICQ nic nemám, ovšem byl bych rád, kdyby u nás do budoucna přibývalo „osvícených“ uživatelů používajících třeba Jabber nebo MSN a hlavně také alternativní klienty, protože na ty zelené ikonky s 5.1 v mé Mirandě se nedá dívat…

Doufám, že se na mě za tento článek nebudete zlobit a že mi případně i pomůžete vytvořit solidní uživatelskou základnu pro budoucí profit všech uživatelů…

Mimochodem: Narazl jsem na velmi zajímavé srovnání počtu uživatelů na Wikipedii:

 • AIM: 53 million active users (September 2006), „over 100 million“ total (January 2006).
 • Jabber: between 40 and 50 million (January 2007). Note that this number is based on calculations of Jabber Inc („nearly 10 million open source users“) which differ from those of Process-One („Our total deployments account for more than 20 millions of accounts“). Process-One is a company providing services based on the Jabber server software ejabberd. Accordingly, as there are many other open source servers (some also with companies behind it), the number provided by Jabber Inc is probably too small. If we presume ejabberd has a 40% market share amongst public and non-public open source server deployments, there are 50 million of users using an open source server. This would mean, including Jabber Inc’s numbers, that there are around 90 million of Jabber users instead of 50 million.
 • Ebuddy: 35 million users (including 4 million mobile) (October 2006)
 • Windows Live Messenger: 27 million active (September 2006), 155 million total (April 2005).
 • Yahoo! Messenger: 22 million users (September 2006).
 • QQ: 20 million peak online users, 221 million „active“[4] (July 2006).
 • Sametime: 15 million (enterprise) users (undated)
 • Skype: 8 million peak online (August 2006), 137 million total (January 2007]).
 • Xfire: 6.1 million users (January 2007)
 • Gadu-Gadu: 5.6 million users (June 2006).
 • ICQ: 4 million active (September 2006).
 • Paltalk: 3.3 million unique visitors per month (August 2006).
 • MXit: 3 million users (majority in South Africa, more than 200,000 international) (31 January 2007). Note that these users are part of the Jabber user base as MXit federates with the Jabber network.
 • PSYC: 1 million users, daily (majority in Brazil) (February 2007). Total amount of users cannot be estimated due to the decentralized nature of the protocol.
 • Meebo: 0.67 million users (October 2006)
 • iGo Incognito: unknown; no objective numbers available. Based in Auckland, New Zealand (site)
 • Orooni: unknown; no objective numbers available. Based in Oslo, Norway (site)

Komentářů k příspěvku „eICQ.cz – dejme sbohem ICQ“: 4


 1. 1 dusoft

  ICQ patri pod AIM, kedze siete AOL/ICQ su navzajom kompatibilne, tak je prvenstvo AIM/ICQ (Oscar protokolu) jasne.

 2. 2 Opaquit

  V tom případě by se dal počítat Yahoo Messenger a Windows Live Messenger taky dohromady, protože jejich sítě jsou už několik měsíců propojené, prvenství by se pak připisovalo jim (když se samozřejmě pomine čínský QQ).

 3. 3 Ondra

  4 miliony uživatelů ICQ je naprostý nesmysl, a já jsem asi před dvěma týdny na Wikipedii četl také 4 miliony, ale bylo u toho uvedeno, že je to údaj z ledna 2004, takže skoro 4 roky starý.

 4. 4 marakoss

  To Ondra: Já bych řekl, že ta informace odpovídá. Spousta lidí ICQ pořizuje a díky bohu ho také spousta lidí ruší.
  Navíc na Wikipedii je napsáno 4 milióny aktivních uživatelů, protože nemůžete počítat když si někdo vytvoří 50 uživatelský učtů a používá jeden. I kdyby toto číslo vzrostlo třeba na 6 miliónů. Stále je to nic oproti Jabberu (90mil)

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.