Zálohujte, zálohujte, zálohujte…

Zálohujte, zálohujte, zálohujte...Ač zní fráze z nadpisu sebeotřepaněji, je zálohování všech důležitých i méně důležitých dat a nastavení opravdu tím nejdůležitějším, co musíme před každým, byť jen trochu nebezpečnějším krokem udělat. I přesto, že se o této důležité skutečnosti zmiňuje každý návod a píše o ní každý druhý blog, ji mnoho lidí ignoruje. Do včerejšího dne jsem mezi ně patřil i já…

Vždy jsem argumentovat tím, že ono se to nějak udělá a pokud se něco podělá, tak to jistě nebude tak hrozné. Včera jsem se však rozhodl nainstalovat všemi doporučovanou distribuci Linuxu OpenSuse 10.2. V Partition Magicu (PM) jsem si vytvořil na stávajícím systémovém disku dvě nové partitiony, jednu jako swap a jednu se souborovým systémem ext3. Nainstaloval jsem systém, ale jelikož jsem odkojený na Windows a taky od přírody líný zkoumat cokoli nového, začal mě po několika hodinách, kdy jsem ani nebyl schopen nainstalovat drivery pro svou grafickou kartu, nudit. Nudil a štval mě tak, že jsem se rozhodl pro jeho úplné odstranění. Větry ošlehaný postup jsem aplikoval i zde, zrušení obou partition a jejich přidání k systémovému disku Windows a následný boot z instalačního CD Windows XP a příkaz fixmbr. Vše bylo v pořádku, než se na monitoru objevilo chybové hlášení Boot failed. V euforii z toho, že jsem se Linuxu zbavil jsem hlášení nepřikládal příliš velkou důležitost. Jenže po restartu to samé, pak jsem pochopil, že je zle. Po chvilce přemýšlení jsem zjistil, že veškerý problém je v tom, že Grub (linuxový zavaděč) si nastavil samozřejmě svou partition jako aktivní, tzn. tu, ze které se bootuje. Při rušení jsem si toho nevšiml a tak systém zůstal v podstatě bez jediné aktivní partition (nevím, jak je to možné, protože imho by měl automaticky při zrušení jedné aktivní označit za aktivní druhou, nicméně nestalo se). Nebylo tak vůbec z čeho nabootovat.

A to byl ten kámen úrazu. Nikdy jsem si nevytvořil záchrannou disketu z PM (nakonec ani nemám disketovku) a nikdy jsem si nevytvořil záchranné CD ani nic podobného. Naštěstí mám ještě jeden počítač připojený k Internetu a tak jsem začal hledat řešení. Tento druhý počítač bohužel nemá vypalovačku a v souvislosti s mou línou povahou (hlavně co se týká manuální práce) se mi vypalovačku předělávat nechtělo. Pokoušel jsem se tedy použít jediné dostupné a použitelné médium a sice USB flash disk. Zpočátku jsem se pokoušel rozběhnout DOS, který by to se svým fdiskem hravě vyřešil, nevyšlo to. S freedosem jsem i přes údajnou kompatibilitu s USB flash disky pochodil naprosto stejně. Se značně narušenou psychikou jsem hledal další řešení. Nic, co by se obešlo bez CD nebo diskety.

Po nějakém čase jsem ovšem našel SystemRescueCD, které je v podstatě sbírkou nejrůznějších diagnostických nástrojů běžícím na upraveném Ubuntu jádru. Systém podporuje i USB bootování a podle jednoduchého návodu jsem jej zanedlouho i spustil. Chtěl jsem spustit jednoduchý přiložený správce partition, jenže jsem se přepsal a spustil úděsný GAG (Graphical Boot Manager), který se neznámo jak vprasil do systému tak, že při každém dalším spuštění SystemRescueCD se spustil jen on a nešel nijak ukončit (má snad USB flash disk nějakou mbr?). Nepomohl fixmbr ani fixboot, nepomohl formát USB disku, nepomohlo nic. Po asi pěti hodinách strávených nad tímto problémem jsem odešel v zuboženém stavu spát.

Boot failure

Až ráno se dostavila spásná myšlenka, instalace Ubuntu má relativně hezký manažer partitionů a teoreticky by tam mohlo jít nastavit aktivní oddíl. Povedlo se, jednalo se asi o 5 minutový postup a Windows pak bez potíží nabootovaly. Doporučuji vám ten pocit, který se dostavil. Nakonec však pointa, stačilo obětovat 5 minut vytvořením záchranného média třeba v PM a ušetřil bych si několik hodin děsného mučení, v DOSové obdobě PM je totiž možná naprosto skvělá správa všech parition…

Mimochodem zmiňované SystemRescueCD je dokonalým a relativně univerzálním nástrojem pro diagnostiku PC s poškozeným systémem a čímkoli dalším. Pokud často pracujete s těmito počítači, doporučuji nosit s sebou USB flash disk a třeba i CD s touto skvělou věcí.

Zálohujte prosím!

Komentářů k příspěvku „Zálohujte, zálohujte, zálohujte…“: 6


 1. 1 hearthcore

  V instalátoru OpenSuSE je množství chyb, mimo chyby v partition manageru. Ubuntu, jako výborný projekt je použitelný jak pro BFU tak pro administrátory. Jedná se vlastnostmi o plný Debian s aktualními balíky. Rozhodně nelze říct, že debian je pro BFU.

  Zdá se že až příliš kopírujete dění na radekhulan.cz. Navíc nevěda mnoho o linuxu. Grub jste si měl nastavit při instalaci. U oddílu s windows se dá použít parametr makeactive.

 2. 2 hearthcore

  Jinak jak chcete aby grub nastavil aktivní partition když ho mažete spolu s particí? Pokud ovšem není v MBR, kterou jste smazal příkazem fixmbr.

 3. 3 Machi

  Já jsem nepsal, že to chci po Grubu, to rozhodně ne, jenom jsem zapomněl v PM označit tu partition jako active. OpenSuse jsem testoval ještě předtím, než pan Hulán napsal první žblept na toto téma a nakonec jsem jeho články četl až po vašem upozornění…

 4. 4 --==[FReeZ]==--

  Staci si downloadovat LiveCD nejake kvalitni distribuce, vypalit jej a pouzivat pri podobnych problemech. Nektere LiveCD se vejdou bez problemu na flash disk, pouze se v pripade potizi musi v BIOSu upravit boot sequency pro bootovani z USB.

  Na screenshotu vidim Primary master disk: none, jak je to mozne? Z ceho ma pote PC bootovat, kdyz nema nastaven v BIOSu zadny master disk?

 5. 5 Machi

  4: To je jen ilustrační screen 🙂

 6. 6 Mauro

  Já používám Trinity Rescue Kit a neudělám bez něj (CD) ani krok 😉
  qtparted – pro správu partitions
  partimage – pro zalohu systémových oddílů

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.