WordPress 2.1 – nevydařená revoluce

WordPress 2.1 - nevydařená revoluceKdyž už jsem se rozhodl, že se tyto stránky budou velkou měrou věnovat nejlepšímu blogovacímu systému současnosti, musím napsat i tento nepříliš pozitivní článek. Nedávno, přesně před 13 dny, spatřil světlo světa nový WordPress. Nejedná se, a ani se jednat nemělo, o žádnou revoluční verzi. Něco se ale nepodařilo a ačkoli tomu výčet změn příliš nenapovídá, je nový WP 2.1 revolučnější, než jsme si mysleli.

Když vyšel, neváhal jsem ani vteřinu a upgradoval jsme na svém webu. Samotný proces aktualizace byl jako vždy bez problémů, větší překvapení mě čekalo až po po jeho dokončení. Z 15 používaných pluginů 5 v novém WordPressu vůbec nefungovalo nebo fungovalo značně omezeně. Za všechny můžu zmínit třeba perfektní plugin Miniblog, který nefungoval skoro vůbec. Dobře, přibylo/ubylo několik funkcí (v PHP), takže je tato situace poměrně pochopitelná. Nicméně nekompatibilita se netýká jen složitých pluginů, týká se i naprosto primitivních vzhledů, které jsou mnohdy ve WP 2.1 úplně nepoužitelné. I tento problém by se dal ještě přehlédnout, nicméně nejvýraznější změna oproti starším verzím tomu nasadila korunu.

Ve WP 2.1 se mění systém přidávání odkazů. To, že se přejmenoval na naprosto dementní název Blogroll je relativně jedno, ale to, že se kategorie s odkazy nyní řadí mezi ostatní kategorie, které však mají sloužit pro články, se již přehlédnout nedá. To, co bylo v předešlých verzích systému zcela snadné (například tagy, které budou kolem odkazů) je nyní o mnoho složitější. Předtím stačilo k seřazení odkazů dle jména naprosto primitivní <?php WP_get_linksbyname(’jméno kategorie’); ?>, nyní je však nutno použít tohle <?php WP_list_bookmarks(‚before=<li class=“trida“>&after=</li>‘); ?>. Trošičku jiná káva, nemyslíte?

Další velkou změnou je přidání možnosti přepínat jednoduše mezi WYSIWYG editorem pro psaní zpráv a mezi obyčejným psaním kódu. Tato změna by sama o sobě byla velmi užitečnou, kdyby nedošlo k přepracování WYSIWYG editoru. Okna pro vkládání obrázků a odkazů jsou nyní vytvořena přímo v editoru, takže se neotevírají jako nové okno, ale jako součást editoru. Ačkoliv je lze libovolně přesouvat, nejde je minimalizovat, což je v některých případech silně limitující. Například já dávám obrázkům, které jsou v úvodu článku stejný popisek jako je název článku. Dříve stačilo CTRL C+V, nyní jej musím pracně opisovat. Navíc tato novinka trpí nepříjemnou chybou, kdy mně již několikrát zůstal po zavřeném okně s odkazy bílý obdélníček. Nejde s ním bohužel nic dělat (nepomůže ani přepnutí na kód), takže je nutné článek uložit a znovu otevřít. Dalším problémem je automatické doplňování šířky a výšky k obrázkům, což je u XHTML 1.1 zakázané. Je tak nutné pokaždé tyto dvě hodnoty smazat. A aby toho nebylo málo, tak nyní WP tupě trvá na nutnosti zadat celou adresu včetně domény, pokud zadáte jen relativní, obrázek se vůbec nezobrazí.

Přidávání obrázků ve WYSIWYG editoru

Trochu rozpačitou novinkou je kontrola pravopisu přímo ve WP. Kdybych neměl Firefox, asi bych nad touto změnou jásal, ale jelikož má Firefox kontrolu integrovanou a je nyní defaultně po každém přepnutí na WYSIWYG vypnutá, tak tuto změnu také příliš nemusím (čti: jsem líný instalovat si podporu pro češtinu ještě zvlášť do WP).

Samozřejmě není nový WP jen snůška špatných novinek. Přináší třeba export článků do XML, což je funkce, která mi dříve opravdu chyběla. Další velmi pozitivní změnou je automatické ukládání článků, které dokáže ušetřit spoustu nervů při případném pádu operačního systému či prohlížeče. Pokud chtějí ale vývojáři WP zachovat systém na současné perfektní úrovni, měli by se podobným změnám vyhnout. Je nutné, aby je nejdříve pořádně prokonzultovali s uživateli, jinak se můžeme s tímto skvělým systémem pomalu začít loučit…

Komentářů k příspěvku „WordPress 2.1 – nevydařená revoluce“: 11


 1. 1 Ozzy

  Neviděl bych to tak drasticky :-). Musí se počítat s tím, že některé věci nebudou zpětně kompatibilní. Na mém webu mi nejede jen jeden plugin a ten jsem si psal sám. Takže jsem si ho taky opravil. U složitějších pluginů je to problém a je třeba čekat na autora jak zareaguje. Přesto nedoporučuji instalovat WP 2.1 přes starší verze (2.0.6 a pod.)- to je teprve prave peklo. Musíte změnit strukturu databáze pomoci SQL a podobně. Kdyby někdo chtěl poradit není problém – stačí napsat.

 2. 2 Machi

  1: No jo, jenže když vývojáři v podstatě ignorují náměty uživatelů, tak to pak ten systém může být jen a jen horší 🙁

 3. 3 Opaquit

  Atributy height a width u obrázků rozhodně XHTML 1.1 nezakazuje. W3C je dokonce doporučuje používat, aby se v průběhu načítání jednotlivé elementy nepřeskakovaly.

 4. 4 Machi

  3: Jj, sorry, škrtnuto, moje chyba 🙁

 5. 5 Acci

  > To, že se přejmenoval na naprosto dementní název Blogroll je relativně jedno,…
  Tak se to, pokud vím, jmenovalo vždy, jen v menu byla položka odkazy.

  > Předtím stačilo k seřazení odkazů dle jména naprosto primitivní , nyní je však nutno použít tohle &after=’); ?>.
  Ta funkce se nezměnila, je to skoro to samé. Before a After není totiž nutné vyplňovat.

  > Z 15 používaných pluginů 5 v novém WordPressu vůbec nefungovalo nebo fungovalo značně omezeně.
  Což samozřejmě není chyba WP.

  > Je nutné, aby je nejdříve pořádně prokonzultovali s uživateli, jinak se můžeme s tímto skvělým systémem pomalu začít loučit…
  Což nechápu. Ve WP 2.1 vydím jen pozitiva, snad jen až na upravený WYSIWYG, který stejně nepoužívám.

 6. 6 Machi

  5:
  > Tak se to, pokud vím, jmenovalo vždy, jen v menu byla položka odkazy.
  Jo, šlo mně právě o ten odkaz v menu.

  > Ta funkce se nezměnila, je to skoro to samé. Before a After není totiž nutné vyplňovat.
  Jenže pokud vím, tak dřív šly ty obalovací tagy definovat přímo v adminu.

  > Což samozřejmě není chyba WP.
  Je to chyba jeho vývojářů, protože tam mohli jednu verzi ponechat pár starších fcí a tvůrcům jenom podat zprávu o tom, že tam již příště nebudou.

  >Což nechápu. Ve WP 2.1 vydím jen pozitiva, snad jen až na upravený WYSIWYG, který stejně nepoužívám.
  Dobře, ty třeba ano, máš podobný názor jako tvůrci, ale všichni stejný názor mít nebudou…

 7. 7 Acci

  > Jo, šlo mně právě o ten odkaz v menu.
  Jestli ti vadí i opravdu takové maličkosti, bude pro tebe nejlepší asi zůstat neustále ve verzi 2.0.x

  > Jenže pokud vím, tak dřív šly ty obalovací tagy definovat přímo v adminu.
  To byla IMHO ta největší blbost WP, jsem rád, že z odtamtud zmizela.

  > Je to chyba jeho vývojářů, protože tam mohli jednu verzi ponechat pár starších fcí a tvůrcům jenom podat zprávu o tom, že tam již příště nebudou.
  Tvůrci pluginů o tom věděli. Kvůli nekompatibilitě byla nejspíš vydána i verze 2.0.7 a skoro zároveň i ostrá 2.1, aby měli vývojáři pluginů nějakou motivaci. Podpora starších pluginů není jen o ponechání funkcí, ale hlavně o úpravě struktury databáze.

 8. 8 Radek

  Rád bych se zeptal, jestli po upgrade funguje naplánované publikovaní článku na pozdější dobu. Ve starších verzích bylo vše ok. Ve 2.1.1(2) se automaticky nemění status post z future na publish. Zkoušel jsem to na 3 webech různých providerů a nic.
  http://img177.imageshack.us/img177/2039/wp1zg8.png
  http://img135.imageshack.us/img135/7615/wp2tq9.png

  Radek

 9. 9 Machi

  8: No, já jsem sice tuhle fci nepoužíval, nicméně, jak to tak vidím, tak asi zmizela 🙁

Přidat komentář

Poznámka: Provozovatel této stránky nenese odpovědnost za obsah komentářů. Odesláním komentáře se jeho autor dobrovolně vzdává nároku na honorář za obsah komentáře.